Instalacja oświetlenia LED krok po kroku

Oświetlenie LED to jedno z najbardziej popularnych obecnie rodzajów oświetlenia. Spełnia zarówno funkcje użytkowe, jak i dekoracyjne. Dzięki dostępności w różnych rozmiarach oraz kolorach tworzy oryginalne kompozycje i może być zamontowane w miejscach, w których instalacja innych lamp nie byłaby możliwa. Jak zatem wygląda montaż krok po kroku?

oswietlenie-led

Oświetlenie LED cieszy się obecnie tak wielką popularnością również ze względu na jego ekonomiczność. Lampki zużywają niewiele energii; dioda o mocy 15 W będzie świecić podobnie jak żarówka o mocy 100W, dzięki czemu pobór prądu będzie dużo mniejszy. Omawiany rodzaj oświetlenia występuje najczęściej w formie paska z diodami, który umieszczany jest na suficie. Jak go zamontować?

Zasilanie

Pierwszym krokiem powinien być wybór miejsca pod zasilacz do lamp. Gdy już wybierzemy odpowiednie, należy wyciąć pod niego stosowny otwór.

Ważny jest rozmiar; jeśli będzie za mały, zasilacz się nie zmieści, za duży za kolei sprawi, że nie będzie możliwe zasłonięcie go później maskownicą – przestrzega specjalista ds. oświetlenia z Przedsiębiorstwa Automatyki PiA-ZAP.

Nie powinien również znaleźć się zbyt blisko pionowych przegród ścian. Kolejny krok, to podłączenie przewodu zasilającego. Należy wsunąć go w otwór we wnęce, a następnie przeciągnąć do otworu wyciętego w suficie i połączyć z kostką. Ostatnim krokiem, związanym z zasilaczem, będzie podłączenie go do złączki i wsunięcie w otwór. Na końcu całość zasłońmy maskownicą, przez którą przeciągniemy końcówkę przewodu, do którego zostaną podłączone diody.

Paski

Najtrudniejsze za nami. Teraz należy odpowiednio przyciąć paski z diodami na pasującą nam długość. Pamiętajmy, aby ciąć tylko w oznaczonych miejscach. Gdy już będziemy mieli przygotowane paski, czas zlutować przewody. Gotowe paski oświetlenia LED łączymy przez złączkę z wyprowadzonym wcześniej przez nas przewodem zasilającym. Aby diody świeciły, pamiętajmy o zachowaniu biegunowości. Zanim ostatecznie zamocujemy paski, sprawdźmy, czy wszystko działa poprawnie, bowiem to jest najlepszy moment na poprawienie ewentualnych usterek. Przyklejenie diod jest bardzo proste; wystarczy usunąć papier, chroniący warstwę klejową, i już możemy cieszyć się nową instalacją.

Warto rozważyć zamontowanie oświetlenia LED w naszym domu. Optymalizacja zużycia energii nawet o 90%, dłuższa żywotność diod, emisja mniejszej ilości ciepła, brak emitowania szkodliwego promieniowania UV, możliwość rozmieszczenia oświetlenia w dowolnie wybranym punkcie, w końcu możliwość wyboru kształtu i kolory diod sprawiają, że jest to najbardziej korzystny system oświetlenia.

śr. ocena 5 / głosów 5