Inwestycje kapitałowe. Co warto wiedzieć?

Coraz więcej Polaków przekonuje się, że pieniądze pozostawione na koncie bezczynnie nie posiadają właściwie żadnej wartości – zyskują ją dopiero wtedy, kiedy postanowimy coś z nimi zrobić. Dlatego też rosnącym zainteresowaniem cieszy się trend na aktywne pomnażanie oszczędności, czyli inwestowanie. Stąd między innymi bardzo szeroka oferta funduszy inwestycyjnych. Inną metodą sprawienia, by pieniądze zaczęły na nas pracować, są inwestycje kapitałowe.

inwestycje

Czym są inwestycje kapitałowe?

Inwestycje kapitałowe polegają najczęściej na kupnie jakiegoś materialnego dobra w celu późniejszego wykorzystania go do pozyskiwania korzyści materialnych. Przykładem inwestycji kapitałowej będzie kupno mieszkania, które zostanie następnie wynajęte osobie trzeciej. Zakup oraz przygotowanie takiej nieruchomości wiąże się ze sporym wydatkiem, jednak poniesione koszty zaczynają się stopniowo zwracać pod postacią opłaty za wynajem, z czasem inwestycja zaczyna przynosić dochód, dając nam środki na spełnienie naszych celów konsumpcyjnych lub zwiększenie kapitału, który przeznaczymy na kolejne inwestycje. Szeroki wybór ciekawych projektów inwestycyjnych znajdziemy w ofercie firmy Invest Magnet.

Inne rodzaje inwestycji kapitałowych

Kupno aktywu gospodarczego, z którego będziemy czerpać zyski to nie jedyny rodzaj inwestycji kapitałowych. Innym, który również cieszy się sporą popularnością, jest kupno złota, walut bądź akcji, które będzie można sprzedać za wyższą cenę w momencie, kiedy zainteresowanie nimi – a przez to również ich wartość – na rynku wzrośnie.

Ryzyko związane z inwestycjami

Inwestowanie w nieruchomości, akcje bądź waluty wiąże się z pewnym ryzykiem – tym większym, im większy możliwy zysk. Powinniśmy unikać ofert inwestowania, które „gwarantują” bardzo wysoki zysk i jednocześnie minimalne ryzyko strat. Należy mieć świadomość tego, że w rzeczywistości rynek wcale tak nie działa – tam, gdzie są duże pieniądze do zgarnięcia, istnieje również wysokie ryzyko niepowodzenia, co kończy się często utratą włożonych w inwestycję środków. Dlatego rozsądny inwestor na chłodno analizuje każdą możliwość, przyjmuje dogodną dla niego strategię działania. Strategii jest wiele rodzajów, generalnie można podzielić je na agresywne i defensywne – pierwsze przeznaczone są dla osób, które liczą się z dużym ryzykiem, ale mają dość środków, by je ponieść i chcą szybko pomnażać swój kapitał. Strategie defensywne pozwalają zminimalizować ryzyko, ale również zyski z inwestycji realizowanych tą drogą są mniejsze.

Przepis na udaną inwestycję?

Nie da się wskazać konkretnych zasad, których moglibyśmy się trzymać, by zagwarantować sobie powodzenia naszej inwestycji. Przez odpowiedzialne działanie możemy tylko oddalić od siebie ryzyko strat i przybliżyć szanse na powodzenia. Przede wszystkim powinniśmy dokładnie przemyśleć każdą inwestycję. Inwestowanie jest podobne pod tym względem do prowadzenia własnej działalności – należy rozważyć między innymi, jak silna jest nasza konkurencja w danej branży, jakie są mocne strony naszego produktu, co go wyróżnia, jakie jest zapotrzebowanie na rynku. W ten sposób możemy ocenić, czy inwestowanie w dany projekt jest dobrym, czy złym pomysłem.

śr. ocena 5 / głosów 4