Jak dobrać wymiary sauny?

Budując dom, coraz częściej decydujemy się na wydzielenie dodatkowej przestrzeni na saunę fińską. Jest to niewielkich rozmiarów pokój, ogrzewany do wysokiej temperatury. W jego obrębie zlokalizowane są drewniane ławy, ułożone schodkowo. Sauna fińska sprzyja detoksykacji organizmu, jednocześnie umożliwiając głęboki odpoczynek zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Jak odpowiednio dobrać wymiary sauny?

Zanim przekonamy się, jak odpowiednio wybrać wymiary sauny, przyjrzyjmy się bliżej właściwościom sauny fińskiej.

Charakterystyka

Niezależnie od tego, czy korzystamy z sauny domowej czy publicznej, przed wejściem do pomieszczenia należy wziąć szybki prysznic. Nie wolno wchodzić do niej w strojach kąpielowych; ciało powinien okrywać jedynie ręcznik. Po upływie kilku minut, gdy już poczujemy się zmęczeni wysoką temperaturą, powinniśmy wziąć szybki prysznic. Po odpoczynku możemy znowu wejść do sauny, pamiętając, aby czas odpoczynku równał się czasowi, spędzonemu w saunie.

Wysokiej jakości sauny fińskie, projektowane na wymiar, zgodnie z życzeniami klienta, oferuje renomowany producent saun SF Sauny Piotr Jankowski. Przedsiębiorstwo może pochwalić się ponad 20 letnim doświadczeniem w dziedzinie projektowania i montowania saun. Na każdym etapie pracy służy fachową radą oraz pomocą.

Zalety korzystania z sauny fińskiej

Sauna fińska obniża ciśnienie krwi, zwiększa czynności serca oraz sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu. Relaksuje mięśnie i działa odstresowująco. Oczyszcza organizm oraz poprawia ogólną wydolność organizmu, a także hartuje ciało w stanie obniżonej odporności. Warto w nią zainwestować we własnym domu, aby korzystać z niej, kiedy tylko będziemy mieli na to ochotę. Jak zatem dobrać jej właściwe wymiary?

Wymiary sauny

Wymiary sauny zależą przede wszystkim do tego, dla ilu osób będzie ona projektowana.

Wymagane minimalne wymiary sauny dla czteroosobowej rodziny będą wynosiły około 1,6 x 2  x 2 metry. Sprawią, że użytkowanie pomieszczenia będzie komfortowe, wygodne i ergonomiczne. Wymiary te ponadto uwzględniają zalecaną długość ławek. Siedziska powinny mieć bowiem długość 1,8 – 2 m i umożliwiać swobodne położenie się. Ich głębokość powinna wynosić 60 cm przypadających na każdy poziom.

Istnieje także możliwość zaprojektowania sauny do użytku jednoosobowego, wówczas wystarczy, że pomieszczenie będzie miało około 2m2 . Pamiętajmy, że nadrzędnym kryterium podczas dobierania wymiaru sauny jest nasz własny komfort oraz wygoda użytkowania pomieszczenia.

śr. ocena 5 / głosów 5