Jak dopasować plafon do aranżacji wnętrza?

We współczesnych wnętrzach odchodzi się od przepychu i nadmiaru bogato zdobionych elementów dekoracyjnych. Ta dążność do minimalizmu i oszczędności znajduje odzwierciedlenie również w sposobie doboru źródeł oświetlenia. Klasyczne żyrandole i lampy wiszące, które przez lata dominowały w salonach, obecnie ustępują miejsca skromniejszym, ale nie mniej eleganckim plafonom.

Kiedy warto zdecydować się na plafon?

Wybór plafonu zamiast tradycyjnej, wiszącej lampy sufitowej, może wynikać z preferencji estetycznych użytkownika danego pomieszczenia, ale także być dyktowany względami praktycznymi. W niskich i niewielkich wnętrzach, subtelne źródło światła, jakim niewątpliwie jest plafon, przyczyni się do optycznego powiększenia przestrzeni. Jednocześnie pozwoli wyeliminować ryzyko zahaczania głową o lampę podczas przechodzenia pod nią.

Wybierając plafon do pomieszczenia wypoczynkowego, np. pokoju dziennego czy sypialni, pamiętajmy o tym, by jego design odpowiadał dominującej we wnętrzu stylistyce. Takie rozwiązanie świetnie wkomponuje się w nowoczesne wnętrze, ale już nie w pokój pełen bibelotów i rzeźbionych mebli z drewna. Szukając oświetlenia do klasycznych aranżacji, sięgnij raczej po stylowe lampy wiszące – podpowiada ekspert ze sklepu internetowego z lampami Phenomena Light.

Plafony doskonale prezentują się w pomieszczeniach użytkowych, takich jak łazienki i kuchnie. W tych wnętrzach mogą być montowane nie tylko do sufitu, jako główne źródło oświetlenia, ale także do ścian – w takim przypadku pełniąc funkcję oświetlenia punktowego, na podobieństwo kinkietów. Kupując plafon do łazienki zwróć uwagę na jego obudowę, która powinna zapewniać bezpieczne użytkowanie w warunkach podwyższonej wilgotności.

Nowoczesne plafony i ich możliwości

Myśląc o plafonie, zazwyczaj wyobrażamy sobie płaską obudowę na kształt głębokiego talerza, wykonaną z mlecznego szkła. Rzeczywiście, takie modele lamp przysufitowych wciąż są dostępne i stanowią dużą część oferty rynkowej, jednak obok nich pojawiają się jeszcze ciekawsze propozycje. Świetnym przykładem minimalistycznego designu, który nie rezygnuje z efektownych form, może być lampa sufitowa RING, zbudowana z trzech identycznych pierścieni.

Większość nowoczesnych plafonów wspierana jest energooszczędną technologią LED. Diody elektroluminescencyjne pozwalają na uzyskanie światła o różnych odcieniach i temperaturach. Co więcej, niektóre modele plafonów LED umożliwiają zdalną regulację za pomocą pilota. W przypadku plafonu SIENA od wspomnianego wcześniej producenta, użytkownik może kontrolować barwę światła (ciepłe, neutralne, zimne), a także płynnie ściemniać lub szybko włączać i wyłączać je – bez podnoszenia się z kanapy.

śr. ocena 5 / głosów 5