Jak działa pilarka tarczowa?

Pilarka tarczowa to wszechstronne urządzenie wykorzystywane na placach budowy, przy pracach wykończeniowych i remontowych. Dzięki temu, że są poręczne, wygodne, a przy tym pozwalają na szybką i precyzyjną pracę, cieszą się popularnością wśród majsterkowiczów amatorów i profesjonalistów. Dowiedz się, jak działa pilarka tarczowa, i do czego możesz jej użyć.

pilarka-tarczowa

Budowa pilarki tarczowej

Pilarka tarczowa to elektryczne urządzenie tnące, którego najważniejszą cechą wyróżniającą jest element roboczy. Stanowi go obracająca się tarcza – stąd nazwa pilarki.

Pilarki tarczowe są niewielkich rozmiarów. Operator trzyma pilarkę w rękach. Pracę ułatwia ergonomiczna konstrukcja urządzenia, a na bezpieczeństwo pozytywnie wpływają wygodne uchwyty pokryte tworzywem antypoślizgowym.

Kolejnym elementem odpowiadającym za bezpieczeństwo pracy z pilarką jest osłona ostrza. Jest ono przesłonięte od góry, dzięki czemu skrawki ciętego materiału opadają, zamiast uderzać w operatora. Osłona jest ruchoma, więc wymiana tarczy tnącej nie stanowi żadnego problemu.

Na bezpieczeństwo użytkowania wpływa też blokada przypadkowego uruchomienia. Dzięki niej nie ma ryzyka tego, że pilarka uruchomi się np. przy upadku czy w transporcie. Blokada stanowi także skuteczne zabezpieczenie przed dziećmi.

Aby praca była precyzyjna, pilarki tarczowe mają funkcję regulacji głębokości cięcia oraz podziałkę. Dzięki temu osoba posługująca się pilarką może być pewna, że nie uszkodzi tej części materiału, która ma pozostać nienaruszona. To rozwiązanie zapewnia swobodę i szybkość pracy nawet wtedy, jeżeli głębokość cięcia musi być często zmieniana.

Zastosowania pilarek tarczowych

Zaletą pilarek tarczowych jest nie tylko wygoda, ale też wszechstronność. Ponieważ tarcze są wymienne, urządzenie ma wiele zastosowań. Nadaje się zarówno do cięcia drewna, jak i tworzyw sztucznych czy nawet płytek ceramicznych – wystarczy zmienić tarczę tnącą na taką przeznaczoną do materiału, który mamy obrobić.

Aby pilarka tarczowa była rzeczywiście wszechstronna i radziła sobie zarówno ze stosunkowo miękkim plastikiem, jak i twardą ceramiką, warto zwrócić uwagę na moc urządzenia. Rozbieżności tutaj są duże. Można znaleźć modele o mocy 860 W, jak i 1800 W. Jeżeli rzadko sięgasz po pilarkę, pracujesz z nią w krótkich cyklach i raczej nie tniesz bardzo twardych materiałów, nie musisz sięgać po bardzo mocną pilarkę – nie wykorzystasz całego jej potencjału. Jeśli jednak pilarka jest Twoim narzędziem pracy, wybór tej o dużej mocy będzie trafioną inwestycją. Pilarki tarczowe zarówno amatorskie, jak i profesjonalne, znajdziesz w wyspecjalizowanym sklepie Rolmasz.

śr. ocena 5 / głosów 5