Jak działają koce gaśnicze?

Podręczny pomocniczy sprzęt gaśniczy odgrywa bardzo ważną rolę w pierwszej fazie rozwoju pożaru, charakteryzującej się małym obszarem płonącej powierzchni. Jednym z podstawowych elementów sprzętu podręcznego jest koc gaśniczy, służący do tłumienia ognia w zarodku. Jak działa? Czym się charakteryzuje? Warto posiadać taką wiedzę, ponieważ podręczny sprzęt gaśniczy wykorzystujemy przed przybyciem zastępów PSP lub OSP!

pożar

Charakterystyka koca gaśniczego

Koce gaśnicze to koce wykonane według normy PN-EN 1869/1999, z trudnopalnej i trudno zapalnej tkaniny szklanej,. Początkowo do produkcji koców gaśniczych wykorzystywano włókna konopii i azbestu. Włókno szklane zastąpiło je z racji większego bezpieczeństwa dla zdrowia człowieka i zwierząt. Koce gaśnicze charakteryzują się odpornością na temperaturę do 450 stopni Celsjusza i mogą występować w kilku rozmiarach. Powinny posiadać świadectwo Dopuszczenie CNBOP i zawierać instrukcję gaszenia kocem gaśniczym.

Każdy element sprzętu przeciwpożarowego wymaga obowiązkowych przeglądów. Należy sprawdzać stan techniczny koca gaśniczego co najmniej raz na 12 miesięcy. Jeżeli był w tym czasie wykorzystywany do gaszenia pożaru, musimy dokonać dokładnych oględzin w poszukiwaniu przepaleń, uszkodzeń, pęknięć i usztywnień, które wykluczają go z dalszego stosowania.

Jak używać koca gaśniczego?

Działanie koca gaśniczego polega na odcięciu dopływu powietrza od palącego się przedmiotu lub materiału. Jak używać koca gaśniczego? Jeśli chcemy zgasić płomienie na płaskich powierzchniach, powinniśmy szczelnie przykryć daną powierzchnię kocem, nie dopuszczając do przedostawania się tlenu do źródła ognia. Uważajmy, aby złapać koc w sposób uniemożliwiający poparzenie dłoni.

W przypadku gaszenia pożarów na ludziach, należy jak najszybciej i jak najdokładniej przykryć poszkodowanego kocem. Najłatwiej zrobić to w pozycji leżącej. Pamiętajmy! Nie można zdejmować z poszkodowanego ubrania, które przed chwilą ugasiliśmy. Należy poczekać na przyjazd pogotowia ratunkowego.

Zalety koca gaśniczego

Koca gaśniczego używamy w prosty, intuicyjny sposób. Jest bardzo skuteczny i można za jego pomocą gasić pożary na ludziach. Zajmuje niewiele miejsca i jest to sprzęt wielokrotnego użytku. Ponadto, koc gaśniczy pozwala też przenosić chronione przedmioty w trakcie pożaru.

Gdzie kupić koc gaśniczy? To produkt łatwo dostępny w każdym sklepie ze sprzętem ochrony przeciwpożarowej. Możemy nabyć go również przez internet, wybierając sprawdzone sklepy internetowe, takie jak sklep Fireshop. W jego asortymencie znajdziemy szereg profesjonalnych produktów i zestawów przeciwpożarowych, za pomocą których możemy uratować czyjeś mienie i życie.

śr. ocena 5 / głosów 1