Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła to jedno z najbardziej ekologicznych i wydajnych źródeł ciepła dla domu. Polacy, decydując się na to rozwiązanie, dostrzegają też inne zalety, a wśród nich ekonomiczną eksploatację, która wiąże się z realnymi oszczędnościami. Sam schemat działania pomp ciepła jest prosty, dlatego ich obsługa nie nastręcza żadnych trudności. Poznaj bliżej tę technologię.

Pompy ciepła pozwalają czerpać energię prosto z natury, dzięki czemu uznawane są za proekologiczne źródła ciepła. To ciekawa alternatywa ogrzewania domów jednorodzinnych, która nie tylko wykorzystuje naturalną energię zgromadzoną w gruncie, ale też nie emituje do środowiska zanieczyszczeń. Dzięki rozmaitym projektom i dotacjom możliwe jest uzyskanie dofinansowania na montaż pomp ciepła za pośrednictwem firmy RKinstal.

Schemat działania pomp ciepła

Pompy ciepła mają prosty schemat działania co przekłada się na ich łatwą, w porównaniu z innymi piecami, obsługę. Cały system składa się z pomp, kompresora oraz układów sterujących. Wymienniki odbierają energię z gruntu lub innego źródła, a następnie przekazują ją dalej. Energia elektryczna jest pozyskiwana w sposób proekologiczny, bez emisji jakichkolwiek zanieczyszczeń. Urządzenie korzysta z odnawialnych źródeł energii — wodnej, gruntowej, powietrznej, słonecznej (w zależności od specyfikacji pompy).
W tym procesie emisja szkodliwego dwutlenku węgla zostaje zredukowana do minimum, dla zdrowia ludzi i utrzymania dobrej kondycji powietrza.

Dlaczego warto wybrać pompy ciepła?

Pompy ciepła cieszą się dużą popularnością. Za tym trendem stoją czynniki ekologiczne oraz ekonomiczne. To rozwiązanie, które:

  • nie generuje zanieczyszczeń,
  • jest opłacalną inwestycją, która na pewno się zwróci — zużycie energii może się zmniejszyć nawet o 80% w porównaniu do innych metod grzewczych. Komfort cieplny pozostaje na niezmiennym poziomie,
  • jest tania w eksploatacji i prosta w obsłudze,
  • umożliwia czerpanie energii z naturalnych, niewyczerpalnych źródeł,
  • może zostać dofinansowana.

W zależności od potrzeb i możliwości możesz zdecydować się np. montaż pompy ciepła typu powietrze-woda. To system, który może być wiodącym źródłem ciepła, jak również elementem uzupełniającym instalację grzewczą wraz z kotłem czy kolektorami. Praktyczne rozwiązanie daje też możliwość całorocznego podgrzewania wody.

Stawiając na odnawialne źródła energii, możesz oczekiwać niższych rachunków za prąd czy wodę. Nie mniej ważna jest proekologiczna postawa, dzięki której przyczyniasz się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

śr. ocena 5 / głosów 6