Naprawa wad części odlewanych za pomocą napawania jest powszechnie stosowana do regeneracji i naprawy uszkodzonych elementów np. maszyn przemysłowych, części samochodowych i elementów innych urządzeń zawierających części odlewane. Mówiąc w dużym uproszczeniu, napawanie części odlewanych polega na pokryciu uszkodzonego fragmentu (np. wady powierzchniowej, przerwy w ciągłości albo wady kształtu) odpowiednią warstwą metalu, która łączy się z podłożem. Podczas napawania następuje nadtopienie podłoża, dlatego nowa warstwa jest mieszaniną materiału dodatkowego i rodzimego.
Celem napawania może być nie tylko regeneracja części maszyn (tzw. napawanie regeneracyjne), ale także wytwarzanie elementów maszyn z uszlachetnioną warstwą wierzchnią, np. o zwiększonej odporności na korozję, erozję albo zużycie ścierne. Ponieważ to od jakości materiału wykorzystanego do napawania zależy trwałość naprawy, ważne jest jakich użyliśmy drutów do napawania.
Rodzaje drutów do napawania
Druty wykorzystywane do napawania to mieszanki materiałów, z których powstaje napoina. To od nich zależy trwałość nowej warstwy, którą nanosimy na części odlewane. Dlatego, musimy bardzo precyzyjnie dobrać rodzaj drutu do materiału, który zamierzamy napawać. Przykładowe rodzaje drutów do napawania to:
- druty do napawania utwardzającego,
- druty do napawania antykorozyjnego,
- druty połączeniowe
Co możemy naprawić za pomocą napawania?
Dzięki wykorzystaniu różnego rodzaju drutów do napawania możemy przeprowadzić naprawdę szeroki zakres prac naprawczy. Dla przykładu, firma Weldin Alloys zaprojektowała na przykład specjalne druty pozwalające naprawiać zniszczenia na turbinach i osłonach elektrowni wodnych. Dzięki wykorzystaniu drutów do napawanie możemy także naprawić m.in. maszyny rolnicze, maszyny przemysłowe, wiertła, walce, tłoki oraz wiele innych części odlewnych.