Jak pielęgnować okna z drewna?

Po kilkunastu latach bezwzględnej dominacji okien plastikowych na rynku stolarki otworowej, w wielkim stylu powraca naturalne drewno. Nowoczesne okna produkowane z drewna są nie tylko wyjątkowo piękne, ale też ciepłe i wytrzymałe, w niczym nie ustępują więc modelom na profilach z PVC. Chcąc cieszyć się ich niebanalną urodą jak najdłużej, warto poświęcić nieco uwagi kwestiom związanym z prawidłową pielęgnacją.

Wbrew panującej powszechnie opinii, pielęgnacja okien drewnianych wcale nie należy do zadań bardzo trudnych czy uciążliwych. To prawda, że raz na jakiś czas drewniane ramy warto odmalować. Nałożenie nowych powłok malarskich na drewno pozwala w pełni odświeżyć wygląd okien, podczas gdy w przypadku okien plastikowych, których kolory z czasem bledną, a w przypadku białych profili – żółkną, nie ma możliwości ich odnowienia.

Mycie drewnianych okien

Drewniane ramy okienne należy myć przynajmniej 2 razy do roku, a więc najlepiej na zakończenie sezonu letniego oraz zimowego, kiedy i tak czyścimy szyby – podpowiada nasz rozmówca z przedsiębiorstwa MUSZYŃSCY Okna Drewniane.

Drewno, z którego wykonuje się ramy, najczęściej pokryte jest farbą i dodatkowo zabezpieczone lakierem, który tworzy powłokę, ograniczającą szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych na naturalny materiał. Warstwa lakieru sprawia, że usunięcie nawet przyschniętego brudu jest łatwe. W tym celu można wykorzystać wilgotną ściereczkę z dodatkiem detergentu, np. płynu do mycia naczyń.

Po usunięciu zanieczyszczeń, warto sięgnąć po specjalną pastę lub mleczko pielęgnacyjne. Takie preparaty pozwalają wydłużyć żywotność powłoki lakierniczej, a zatem odsunąć w czasie konieczność przeprowadzenia poważniejszych zabiegów.

Jeżeli podczas mycia okien okazało się, że lakier jest uszkodzony, warto na bieżąco usuwać wszelkie niedoskonałości. Ewentualne ryski na lakierze można wygładzić za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego, następnie usunąć powstały pył i nałożyć w tym miejscu świeży lakier.

Odnawianie okien drewnianych

Po upływie kilkunastu lat użytkowania dobrze jest pomyśleć o kompleksowym odnowieniu drewnianych ram. Choć sam mechanizm prawdopodobnie w dalszym ciągu będzie pracował bez zarzutu, świeża powłoka malarska drewnianych okien pozwoli odzyskać im wygląd z czasów nowości.

Przygotowując się do malowania okien warto sprawdzić, jakich farb i lakierów użyto oryginalnie i sięgnąć po preparaty identyczne z tymi, które wykorzystał producent. Kolejną ważną sprawą są warunki pogodowe, w jakich przeprowadzamy malowanie. Ważne jest, by temperatura w czasie odnawiania okien nie była za niska, ani za wysoka, a więc najlepiej by oscylowała w przedziale 10-25oC.

śr. ocena 5 / głosów 5