Jak powstaje ubranie? – produkcja odzieży krok po kroku

Gdy wchodzimy do sklepu i kupujemy kurtkę na zimę, zwracamy uwagę na to, czy nam się podoba i czy będzie nam dobrze służyć – czy jest wygodna i ciepła. Jeśli spełnia nasze wymagania, bierzemy. Rzadko jednak zastanawiamy się, w jaki sposób została wyprodukowana. Tymczasem produkcja odzieży to często skomplikowany proces, wymagający dużej fachowości ze strony producenta.

Od wzorcowni do wykańczalni

Żebyśmy mogli się cieszyć naszą nową kurtką na zimę, najpierw ktoś musi ją „zobaczyć oczyma wyobraźni” i przenieść projekt na papier czy raczej do komputera, zgodnie z duchem czasów. By nasz projekt ujrzał światło dzienne, musi przejść przez kilka etapów realizacji, w kilku specjalistycznych pracowniach. Należą do nich:

  • wzorcownia,
  • krajalnia,
  • szwalnia,
  • hafciarnia,
  • wykańczalnia.

Razem czy osobno?

Poszczególne etapy powstawania odzieży mogą się odbywać w różnych miejscach u różnych producentów. Najlepiej jednak, gdy wszystkie pracownie znajdują się bezpośrednio obok siebie, tak jak w firmie Elastic. Jak potwierdza specjalista z tej firmy:

Posiadanie własnej wzorcowni i krajalni jest niezwykle ważne w procesie prawidłowego przygotowania produkcji.

Dzięki temu modele przedprodukcyjne uszyte zostają z wyjątkową starannością i uwzględnieniem wszelkich oczekiwań klienta, na bieżąco. Oczywiście możliwe jest zarówno odszywanie wzorów na podstawie własnych projektów, jak i tych dostarczonych przez zamawiającego.

Kolejny, po szwalni, etap produkcji ubrań to hafciarnia. W dzisiejszych czasach jest to oczywiście haft komputerowy, wykonywany na najnowocześniejszych maszynach (hafciarkach 12-głowicowych – na każdej z głowic, w zależności od potrzeb, można zastosować aż 9 kolorów nici). Dzięki niej można zarówno wyczarować dowolny wzór, jak i różnego rodzaju napisy, logo firmowe czy treści reklamowe. Po ich wykonaniu nasze przykładowe kurtki na zimę wędrują do wykańczalni. Tam się je starannie sprawdza, oczyszcza i prasuje. Firma dba też o eleganckie zapakowanie odzieży, zarówno jednostkowe, jak i zbiorcze.

Produkcja z „ludzką twarzą”

Wykonanie wszystkich etapów produkcji w jednej firmie sprzyja wyprodukowaniu odzieży jak najlepszej jakości, funkcjonalnej i cieszącej oko. Wszystkie działy są w stałym kontakcie i komunikują się między sobą, a produkcja jest stale kontrolowana, by ściśle spełnić oczekiwania klienta. Tak zorganizowany proces produkcji ogranicza też koszty i czas związany z transportem i koordynacją prac z różnymi wykonawcami i w różnych miejscach. Cały proces ma „ludzką twarz” konkretnych osób  i sprzyja budowaniu trwałych relacji biznesowych.

śr. ocena 5 / głosów 6