Jak przygotować drzewka owocowe na zimę?

Drzewka owocowe, przede wszystkim te nowo posadzone i młode, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed zimowymi mrozami. Sposoby na to są różne, dlatego każdy posiadacz takich drzewek powinien się z nimi zapoznać. Radzimy, jak przygotować drzewka owocowe, aby przetrwały zimę i w kolejnych sezonach obradzały w pyszne, dorodne owoce.

drzewka-owocowe

Które drzewka owocowe zabezpiecza się na zimę?

Przed zimą zabezpieczyć trzeba głównie młode drzewka owocowe, które sadzi się jesienią. Wszystko dlatego, że nie mają one zbyt wiele czasu na ukorzenienie i zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu przed nadejściem zimy. Największą troską należy otoczyć podstawę pnia i miejsce okulizacji. Ponadto, bardziej wrażliwe gatunki drzewek owocowych (brzoskwinie, morele, czereśnie) powinny mieć też zabezpieczone korony oraz pnie wybielone wapnem. Warto pamiętać, że drzewka owocowe zabezpiecza się na zimę nie tylko przed mrozem, ale i przed gryzoniami oraz zwierzętami leśnymi.

W jaki sposób zabezpieczyć pień drzewka owocowego?

Eksperci ze szkółki drzewek Waleczek wyjaśniają, że przy zabezpieczania drzewka owocowego na zimę należy pamiętać przede wszystkim o podstawie pnia. Trzeba więc usypać kopczyk oo wysokości ok. 30 cm (najlepiej wykorzystać do tego kompost), który uchroni miejsce szczepienia drzewka i zabezpieczy bryłę korzeniową.

Innym zabiegiem ochronnym, któremu warto poddać drzewko owocowe, jest ochrona jego pnia przed obgryzieniem przez sarny, zające lub gryzonie. Polega ona na zakładaniu na pnie drzewek plastikowych osłonek sadowniczych, rurek PCV lub perforowanych ochraniaczy sadowniczych. Takie zabezpieczenia muszą zakrywać pień drzewa do wysokości 60-100 cm.

Sposobem zabezpieczenia drzewek owocowych na zimę przed obgryzaniem przez zwierzęta jest również nasmarowanie ich pni repelentami. Przed sarnami i jeleniami można je uchronić poprzez rozwieszanie na ich gałęziach pachnących mydełek toaletowych (co 2-3 metry).

Jak zabezpieczać drzewka owocowe przed mrozem?

Ujemne temperatury mogą bardzo źle wpłynąć na stan naszego drzewka owocowego, dlatego trzeba zadbać o jego ochronę także na taką okoliczność. Dobrze sprawdzą się tu maty słomiane, biała agrowłóknia oraz tektura falista. Najważniejszym i najczęściej wybieranym sposobem ochrony drzewek owocowych przed mrozem jest jednak, wspominane już wcześniej, bielenie ich pni wapnem.

Jak zabezpieczyć koronę drzewka owocowego?

Całe korony drzewek owocowych zabezpiecza się jedynie w przypadku drzewek nowo posadzonych, najbardziej wrażliwych na mrozy. Do takich drzewek należą m.in. brzoskwinie. Koronę drzewka zabezpieczyć można poprzez luźne owinięcie je agrowłókniną zimową.

śr. ocena 5 / głosów 7