Jak wybrać dobre glany?

Glany nosił chyba każdy – lub przynajmniej miał w otoczeniu osobę, która je nosiła bądź nosi do dziś. Ich historia, niepodważalnie ciekawy design, znaczenie kulturowe i uniwersalność sprawiły, że glany przeszły do kanonu obuwia. Nie zanosi się na to, aby kiedykolwiek moda na glany przeminęła, więc zawsze jest dobry moment, aby wyposażyć się w nową parę. Trudności może nastręczać wybór odpowiedniego modelu.

glany

Różne rodzaje glanów – dla każdego coś dobrego

Współcześnie produkowane glany niekoniecznie muszą być czarne. Występują w wielu wersjach kolorystycznych, więc nie musimy ograniczać się do wyboru „jedynych słusznych”, klasycznych glanów z czarnej skóry. Co ciekawe, obuwie tego typu występuje w wielu odmianach, także jeśli chodzi o jego wysokość. Najpopularniejsze modele sięgają za kostkę, ale istnieją także glany‐półbuty oraz nieco bardziej ekstrawaganckie, sięgające nieomal kolan. Niezależnie od tego, na które z nich się zdecydujemy, zakup taki z pewnością się nam opłaci. Jeśli dobrze wybierzemy glany, będą nam służyły dobrych parę lat. Oczywiście warto o nie w tym celu zadbać, dzięki czemu będą starzały się z godnością, ale sama konstrukcja buta również musi stać na wysokim poziomie. Z dobrej jakości swoich produktów znana jest popularna marka Steel. W występujące pod tym szyldem obuwie możemy zaopatrzyć się w jej oficjalnym sklepie internetowym. Niezależnie od tego, czy pragniemy zamanifestować swoją przynależność do jednej z subkultur czy szukamy mocnego obuwia na wszystkie okazje – dobrze jest mieć glany w swojej szafce. Musimy jednak kupować je z głową.

Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu glanów?

Jeżeli tylko zdecydujemy się na zakup glanów od renomowanego dystrybutora, nie musimy obawiać się podróbek. Tych jest natomiast na rynku bardzo wiele. Oryginalne glany mają wzmocnione blachą czuby – w podróbkach brakuje tego elementu, przez co ta część buta łatwo ugina się pod palcami. Podobnie jest z piętą – ta także powinna zostać wzmocniona kawałkiem solidnej blachy. Warto dodatkowo zwrócić uwagę na inny charakterystyczny element glanów, czyli śruby i gwoździe w podeszwie. Mają one za zadanie polepszyć przyczepność obuwia, dodatkowo je wzmocnić i lepiej przytwierdzać górną część buta do masywnej podeszwy. Oczywiście glany powinny być wykonane ze skóry – tworzywa wytrzymałego, podatnego na zabiegi pielęgnacyjne. Skóra użyta do wykonania obuwia nie zawsze jest taka sama i warto zwrócić uwagę na jej jakość. Niestety, tę możemy poznać zwykle dopiero w trakcie konserwacji i pastowania butów.

śr. ocena 5 / głosów 5