Jak wybrać odpowiednie obuwie ochronne?

Obuwie ochronne to specjalny rodzaj obuwia. Ma ono za zadanie chronić stopę przed urazami mechanicznymi, substancjami żrącymi, toksycznymi oraz działaniem skrajnych temperatur. Należy je przede wszystkim dopasować do rodzaju wykonywanej pracy, a także do naszej stopy. Obuwie ochronne powinno być bowiem także komfortowe i nieuciskające. Przyjrzyjmy się bliżej obuwiu ochronnemu. Jak je wybrać?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wybrać odpowiednie obuwie ochronne, należy przyjrzeć się bliżej jego charakterystyce.

Podział obuwia

Aby wybrać właściwe obuwie ochronne, powinniśmy zdać sobie sprawę, że dzieli się ono na kilka rodzajów.

Zasadniczo rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje butów. Obuwie bezpieczne będzie obuwiem, posiadającym  podnosek, wytrzymujący siłę nacisku równą co najmniej 200 J. Jest ono odporne przed ściskaniem z siłą co najmniej 15 kN. Obuwie ochronne będzie podsiać podnoski, które wytrzymują uderzenie  z energią około 100 j. Ochronią przed ściskaniem z siłą równą najmniej 10 KN. Z kolei obuwie zawodowe nie posiada podnoska i może być stosowane w miejscach, w których nie ma niebezpieczeństwa zmiażdżenia stopy.

Istnieje także podział obuwia, ze względu na rodzaj wykonywanej pracy. Wyróżnia się zatem buty  chroniące przed czynnikami:

  • chemicznymi
  • biologicznymi
  • mechanicznymi
  • przed temperaturami
  • przed porażeniem prądem elektrycznym
  • przed czynnikami atmosferycznymi

Jak wybrać odpowiednie obuwie ochronne?

Odpowiednie obuwie ochronne dobieramy przede wszystkim w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. Do prac w zamkniętych pomieszczeniach, takich jak magazyny czy hale oraz w środowisku suchym warto wybrać sandały oraz półbuty. Tego typu obuwie, które ma w swojej ofercie renomowany internetowy sklep obuwniczy STEEL, zapewni wysoką oddychalność. Ponadto wyżej wspomniany sklep słynie z bogatej oferty glanów w różnych kolorach, modelach oraz rozmiarach.

Do prac na budowie i w drogownictwie warto wybrać wyższe buty, takie jak trzewiki. Powinny one spełniać dwie obowiązując normy: S1P lub S3. Oznaczenie S1P oznacza że but posiada podnosek oraz wkładkę antyprzebiciową. Z kolei symbol S3 dodatkowo uczyni but nieprzemakalnym przez określony czas. Przy pracach ziemnych w bardzo trudnych warunkach doskonale sprawdzą się wyższe buty. Co ciekawe, gumowce, także mogą spełniać normy obuwia roboczego. Przydadzą się w pracach, w których konieczne jest zapewnienie nieprzemakalności obuwia.

śr. ocena 5 / głosów 5