Jaką funkcję pełnią zbiorniki w pompowniach ścieków?

Aby pompownia ścieków działała poprawnie, należy zainwestować w niezawodne i efektywne elementy wykorzystywane do jej budowy. Tylko odpowiednie zbiorniki oraz rury, zawory i wiele innych części systemu kanalizacji zapewni jej bezpieczne i prawie bezobsługowe użytkowanie. Dowiedz się, jaką konkretnie funkcję pełnią zbiorniki w pompowniach ścieku i dlaczego są tak ważnym elementem systemu kanalizacji.

pompownia-sciekow

Pompownia ścieków: Zbiorniki z PEHD – rodzaje, rozmiar, konstrukcja

Aby system kanalizacji działał sprawnie i tym samym nie pojawiał się problem zalegania ścieków, zagniwania i wydzielania nieprzyjemnych zapachów, warto wyposażyć pompownię ścieków w elementy o nowoczesnych konstrukcjach, korzystających z innowacyjnych technologii. Te problemy rozwiązuje m.in. najważniejszy element pompowni – zbiornik z PEHD, który najczęściej zbudowany jest z polietylenu PE 100 i PE 80 oraz polipropylenu PP. Dzięki temu zbiorniki z PEHD sprawdzają się jako elementy do magazynowania ścieków, nawet tych agresywnych dla naturalnego środowiska człowieka. Tym samym pompownie z tym rodzajem zbiorników charakteryzują się trwałością i szczelnością. Warto podkreślić, że zbiorniki z PEHD są tak popularne, gdyż nowoczesna technologia umożliwia stworzenie jednorodnego i bezspoinowego elementu, w którym z łatwością można stworzyć określoną grubość i rozmiar. Zależnie od wybranej średnicy (zbiornik może mieć średnicę 600, 800, 1000, 1200 lub 1500 mm) zmienia się ich funkcjonalność i tak np. zbiorniki w wersji 800 mm sprawdza się tylko w pompowniach przeznaczonych dla domów jedno– lub dwu- rodzinnych. Aby zbiornik PEDH magazynował jak najwięcej ścieków, należy zadbać również o jego jak większą wysokość – najczęściej ten element ma od 186 do 350 cm, jednakże ze przypadku piwnic głębokość zbiornika może sięgać nawet do 450 cm.

Istotnym aspektem jest także kształt jego dna, który może być klasyczny, walcowy (zbiorniki typu PEK) bądź specjalny – stożkowy (zbiornik typu PES) lub półkolisty (zbiornik typu PEU). Warto podkreślić, że rodzaj dna zbiornika wpływa na jego funkcjonalność, gdyż powoduje np. mniejszą sedymentację części stałych na jego dnie, a przy dnie PES ze zredukowaną komorą mokrą zwiększa ilość rotacji ścieków na dobę, gwarantując minimalną rotację tj 3 x / 24h wymianę ścieków, nawet dla 1-2 osób. Zwiększona rotacja ścieków na znaczący wpływ na zapobieganie zagniwania ścieków w kanalizacji oraz ograniczenia wydzielania się odoru.

A co z pokrywą i nastawką zbiorników PEHD – czy rodzaj wpływa na funkcję zbiornika?

Każdy zbiornik z PEDH np. wykonany przez firmę INWAP z Brzegu pełni taką samą funkcję, jednak w zależności od poszczególnych jego elementów, może sprawdzać się w różnych warunkach. Np. jeśli zbiornik składa się dodatkowo z pokrywy PE typu twist, to w wersji ocieplanej, świetnie izoluje komorę pompowni, przez co sprawdza się w niskich temperaturach. Ponadto, jeśli jest wyposażona w bolce zabezpieczające, to jest gwarancją braku dostępu osób nieuprawnionych. Czasami zbiornik wyposażony jest także w nastawkę, która jest przedłużeniem komina wejściowego zbiornika, przez co wydłuża całkowitą wysokość zbiornika i umożliwia korygowanie wysokości przy podwyższeniu poziomu terenu.

śr. ocena 5 / głosów 5