Jaką spawarkę do aluminium wybrać?

Aluminium jest metalem, który dobrze nadaje się do spawania, choć trzeba pamiętać o pewnych zjawiskach, które – jeśli do nich dopuścimy – mogą obniżać jakość spoiny. Aluminium można spawać wieloma technikami. W praktyce najczęściej stosuje się dwie – TIG oraz MIG. Jak wybrać spawarkę do aluminium, aby zapewniała precyzję i wygodę pracy? Na co trzeba zwrócić uwagę?

spawanie-aluminium

Metody spawania aluminium

Choć aluminium jest podatne na spawanie, nie każda metoda da równie dobre rezultaty. Wiąże się to z faktem, że podczas spawania łatwo o tworzenie się na powierzchni metalu tlenku glinu, który ma inne właściwości niż aluminium, utrudnia dalszą pracę i obniża trwałość spoiny.

Kolejnym zjawiskiem wpływającym na pogorszenie jakości spoiny przez nadanie opracowywanemu materiałowi porowatości jest wydzielanie się wodoru z powietrza wokół, jak również z zanieczyszczeń obecnych w aluminium. Wodór łatwo wnika w roztopiony metal, ale w miarę stygnięcia z trudem go opuszcza. Prowadzi to do powstawania bąbelków wodoru w masie aluminium, zwiększenia porowatości i chropowatości.

Tych zjawisk można uniknąć, usuwając powstały tlenek glinu ze spawanych powierzchni, ale też dobierając odpowiednie metody spawalnicze. Sprawdzają się tu techniki MIG i TIG. W obu stosuje się łuk elektryczny w osłonie gazu.

Łuk elektryczny generowany jest przez dwie elektrody. Jest to ciągłe wyładowanie elektryczne. Osłonę stanowi gaz szlachetny, np. argon lub hel. Nie wchodzą one w reakcje chemiczne z innymi substancjami, więc zabezpieczają strefę pracy przed powstawaniem niepożądanych związków chemicznych.

Spawarki do aluminium – na co zwracać uwagę przy wyborze?

To, jaką spawarkę wybrać, zależy w dużej mierze od tego, jak często będziesz jej używać i do jakich przeznaczeń. Sporadyczne amatorskie użycie nie wymaga bardzo mocnej spawarki, choć, naturalnie, warto wybrać taką, która będzie wygodna. Jeżeli spawasz profesjonalnie, ważnymi czynnikami będą długi cykl pracy i mocna konstrukcja.

Spawarki TIG są prostsze w obsłudze. Dlatego powinni się na nie decydować amatorzy oraz osoby początkujące. Nadają się one lepiej do spawania niezbyt grubych elementów do ok. 3 mm. Jeżeli spawasz grubsze elementy aluminiowe, lepszym rozwiązaniem będzie migomat.

W ofercie RG Narzędzia można też znaleźć spawarki odpowiednie do łączenia aluminium zarówno metodą TIG, jak i MIG. Wszystkie oferowane tam narzędzia są wysokiej jakości. Zapewniają długą i wygodną pracę niezależnie od stopnia zaawansowania spawacza – ci początkujący będą mogli szlifować umiejętności na porządnym sprzęcie, a ci profesjonalni zdobędą kolejne wyżyny swoich umiejętności i będą mogli zaoferować jeszcze lepszą jakość usług.

śr. ocena 5 / głosów 5