Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb?

Kiedy wybieramy się na pogrzeb znanej nam osoby, staramy się przygotować jak najlepiej do tego, aby uczcić jej pamięć i przynieść pokrzepienie cierpiącej po stracie rodzinie. Przejawem naszej pamięci i troski są kwiaty składane na grobie zmarłego na końcu ceremonii pogrzebowej. Nie każdy o tym wie, ale istnieją pewne zasady dotyczące wybierania kwiatów na pogrzeb.

Symbolika kwiatów

Kwiaty mają szczególne znaczenie i dla wielu stanowią analogię ludzkiego życia, ze względu na ich kruchości i delikatność. Kupujemy je na różne okazje, zarówno na urodziny, jubileusze, wesela, jak i na pogrzeby, by tym podarunkiem pożegnać zmarłą osobę. Kwiaty na pogrzeb przynosi się zarówno wtedy, gdy odejdzie bliska naszemu sercu osoba, jak i dalszy znajomy, kolega z pracy czy sąsiad. Ich wybór nie jest jednak najłatwiejszy.

Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, że kwiaty przynosimy dla zmarłego i powinniśmy je położyć w kościele przy trumnie lub złożyć na grobie po pogrzebie. Wybierać należy je również z myślą o zmarłym – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący Zakład Pogrzebowy Hades.

Jakie kwiaty wybrać?

Nie każdy z wybierających się na pogrzeb wie, jakie kwiaty będą najbardziej odpowiednie na tę okazję i nie zranią nikogo z najbliższych członków rodziny zmarłego. A możliwości wyboru jest wiele, zaczynając od skromnych wiązanek na okazałych wieńcach kończąc. Zatem, co wybrać?

Z okazji pogrzebu najczęściej wybieranymi kwiatami są kalie, dlatego wieniec lub wiązanka złożona z tego rodzaju kwiatów zawsze stanowić będzie najbezpieczniejsze rozwiązanie. Jeśli jednak chcecie nadać swojej wiązance osobistego charakteru, warto wysilić się na bardziej oryginalną kompozycję i wybrać inny rodzaj kwiatów. Trzeba jednak pamiętać o tym, by – przy komponowaniu wiązanki lub wieńca – mieć na uwadze powagę sytuacji i charakter okazji.

Bukiet, wiązanka czy wieniec?

Jednym z ważniejszych wyborów, jakich należy dokonać przy wybieraniu kwiatów na pogrzeb jest ten pomiędzy bukietem, wieńcem a wiązanką. Na wstępie należy zaznaczyć, że każda z tych opcji jest odpowiednia na pogrzeb, a wybór powinien być uzależniony od naszej relacji ze zmarłym i jego rodziną (im dalsza jest znajomość, tym skromniejsze powinny być przyniesione przez nas kwiaty).

Najbardziej okazałe są wieńce pogrzebowe, które z tego powodu należą też do najczęściej wybieranych kwiatów na pogrzeb. Wykonuje się je na floretach lub podkładkach z iglastych gałązek i dołącza się do nich szarfy z wykaligrafowanymi wyrazami żałoby. Wieńce przynoszą zazwyczaj najbliżsi zmarłego lub grupy, które wspólnie kupują jeden wieniec.

Dalsza rodzina i bliscy znajomi powinni decydować się na wiązanki pogrzebowe, składające się z samych kwiatów, urozmaicone różnymi dodatkami, takimi jak liście ozdobne. To tańszy odpowiednik wieńca, który można dostać w każdej kwiaciarni w zasadzie „od ręki”.

Najskromniejszym rozwiązaniem są bukiety i pojedyncze kwiaty, które najlepiej prezentują się wtedy, gdy kwiaty są świeże. Z tego powodu warto zamówić je na dzień przed pogrzebem i odebrać w dniu ceremonii.

śr. ocena 5 / głosów 5