Ile kosztują rogi jelenia?

Bardzo często w okresie wiosny można spotkać poszukiwaczy zrzutów poroża. Wiele osób nieznających zwyczajów i naturalnych uwarunkowań zwierzyny leśnej, uważa, że praktyki są nieestetyczne, wręcz szkodliwe dla życia „rogaczy”. To błąd! Zrzut poroża to działanie naturalne i bezpieczna dla zwierzęcia, które następuje samoczynnie. Każdy ma szanse na zdobycie trofeum i możliwość sprzedaży. Cena jest uzależniona od wielu czynników. Doświadczeni zbieracze są w stanie zarobić w sezonie krocie.

Hierarchia w przyrodzie, również w tym przypadku odgrywa ważną rolę, ponieważ jelenie-byki tracą wieńce od najstarszego – w lutym do najmłodszego – w czerwcu. Poszukiwania należy zacząć od rekonesansu. Jeśli na danym obszarze ilość jeleni-byków jest mała, to szansa na znalezienie trofeum jest niewielka. Oziminy, pola uprawne, śródleśne łąki – to tutaj najczęściej znaleźć można wyjątkowe okazy, których cena skutecznie podreperuje budżet. Ciężko jednoznacznie określić od czego zależy powodzenie. Jest wielu myśliwych i osób prywatnych, którzy poszukują zrzutów od lat i nadal nie mają na koncie upragnionego trofeum.

Jakie poroże jest najdroższe?

Najlepsze okazy trafiają się w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Warto już teraz zaplanować swoje poszukiwania. Świeżo zrzucone zrzuty to łakomy kąsek. Można je rozpoznać po pięknej barwie, która uzyskana jest w wyniku ścierania. Dodatkowo ze świecącymi grotami i właściwie uperlone z dość grubą różą. To te okazy będą najdroższe. Im większe zniszczenia, tym mniejsze stawki cenowe, tak więc warto oddać się poszukiwaniom, by szlif, kolor i zgrubienia były niepodważalną wartością.

Istnieje wiele sposób zbieractwa. Jedni zbierają na jakość, inni na ilość. Niewątpliwie w obu sytuacjach warto wykorzystywać pogodę. W marcu, kiedy słońce zaczyna dokazywać delikatnymi promykami najwięcej szans na wartościowe poroże, można znaleźć na polanach i grądach. W dni z przewagą chmur i deszczu zwierzęta szukają schronienia w gąszczu lasu. Im bliżej maja, tym obszar poszukiwań jest większy.

Warto pamiętać! Istnieje wiele praktyk, które są niezgodne z prawem. Myśliwi są zobowiązani do dawania, jak najlepszego przykładu i postępowania według określonych reguł, ale nie oznacza to, że reguły dotyczą tylko osób zrzeszonych z łowiectwem. Szacunek do przyrody dotyczy bezwzględnie wszystkich!

Po więcej informacji dotyczących polować zapraszamy na stronę Green Hunting.