Jakie kotły stosuje się w domach energooszczędnych

Jedną z najważniejszych cech domów energooszczędnych (oraz pasywnych) jest ich izolacja, której skuteczność pozwala istotnie zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło. No właśnie – zmniejszyć, a nie całkowicie wyeliminować. Nie ma zaś sensu instalować w domu energooszczędnym źródła ciepła, które również nie byłoby energooszczędne. Jakich więc rozwiązań w dziedzinie kotłów c.o. należy w tym przypadku poszukiwać?

Energooszczędność bardzo często idzie w parze z ekologią, a rozwiązania technologiczne wykorzystywane w nowoczesnych domach w możliwie niewielkim stopniu oddziałują na środowisko. Nie inaczej jest w dziedzinie urządzeń grzewczych, niejednokrotnie zasilanych tzw. alternatywnymi źródłami energii. Nie jest to jednak opcja dla każdego, z różnych przyczyn: od finansowych po takie jak choćby warunki panujące na działce budowlanej (np. stosunkowo nieduże nasłonecznienie wykluczające poleganie wyłącznie na panelach solarnych).

Efektywne połączenie

Bardzo częstym wyborem okazują się więc rozwiązania hybrydowe, pozwalające kumulować energię pobieraną np. z baterii słonecznych oraz łączyć ją z energią wytworzoną w wydajnym i jednocześnie niskoemisyjnym kotle. Takimi cechami charakteryzują się zwłaszcza kotły na biomasę lub pellet, te zgazowujące drewno i ewentualnie olejowe kotły kondensacyjne. Są one nieco droższe od tradycyjnych urządzeń tego typu, jednak poniesione koszty szybko zostają zrekompensowane niższymi rachunkami za ogrzewanie.

Kotły na biomasę

W przypadku kotłów spalających biomasę rachunki te można obniżyć dzięki możliwości wykorzystania najtańszych dostępnych na rynku paliw, do których należą m.in. trociny, słoma w formie brykietów lub sieczki, zrębka drzewna, a nawet łupiny orzechów oraz pestki owoców. Ważne, by kocioł wyposażony był w podajnik obsługujący paliwo o różnej granulacji i wilgotności, dzięki czemu jego obsługa zostaje zredukowana do minimum. Takie kotły wytwarza np. Zakład Ślusarski GREŃ z Pszczyny.

Kotły pelletowe

Są one w stanie spalać również pellety, stosowane także w kotłach dostosowanych specjalnie do tego rodzaju paliwa. Pellet zaś to nic innego jak sprasowane pod wysokim ciśnieniem – a więc bez użycia chemikaliów – trociny, odpady drzewne, trawy, słoma, łuski słonecznika, papier itp. Są to materiały w pełni ekologiczne, pozwalające uzyskać zerowy bilans emisji dwutlenku węgla i ograniczyć przedostawanie się innych szkodliwych substancji do środowiska. W procesie spalania pelletu oraz biomasy powstaje też stosunkowo niewiele popiołu, który można następnie wykorzystać do nawożenia ziemi w ogrodzie.

Kotły zgazowujące drewno

Przyjazne naturze są też kotły zgazowujące drewno. Jest ono w nich spalane w warunkach odpowiednio wysokiej temperatury i ograniczonego dostępu powietrza, w wyniku czego powstaje gaz drzewny (tzw. holzgas). On również zostaje spalony, podobnie jak to dzieje się w piecach gazowych. Dzięki temu całe przeznaczone na opał drewno spalane jest praktycznie bezstratnie, a zawarta w nim potencjalnie energia zostaje w całości wykorzystana. Sprawia to, że kocioł zgazowujący jest urządzeniem niezwykle wydajnym, a więc też idealnie wpasowującym się w ideę domu energooszczędnego.