Kryteria doboru blatów roboczych

Z blatami roboczymi mamy do czynienia nader często. To nieodłączny element nie tylko wielu stołów, ale także różnego rodzaju niższych szafek. Rzecz jasna nie każdy blat określimy przymiotnikiem „roboczy”. Takiego na pewno nie będzie miał stół lub stolik w salonie i jadalni albo mebel, na którym stoli telewizor. Blat roboczy służy do wykonywania bardzo konkretnych czynności, czyli inaczej mówiąc, jest potrzebny do pracy.

blaty-laboratoryjne

Gdzie mamy do czynienia z roboczymi blatami?

Skoro wiemy już, co blatem roboczym nie jest, zastanówmy się, gdzie i kiedy z takim czymś mamy do czynienia. Jest to ten element wyposażenia wielu miejsc pracy, który pozwala w wygodnej, stojącej lub siedzącej pozycji, wykonywać różnorodne mniej albo bardziej skomplikowane czynności. Blat roboczy będzie więc obecny w warsztatach, laboratoriach, szkołach, kuchniach, w lokalach gastronomicznych, a nawet w placówkach zdrowia. Nie ma blatu roboczego stolik w restauracji, lecz już stół w jej kuchni tak. Nie ma blatu roboczego szafka przy łóżku pacjenta w szpitalu, lecz już stół zabiegowy ma. Z kolei w klasie szkolnej wszystkie uczniowskie i nauczycielskie stoliki mają blaty robocze. Do czego zmierzamy w tej nieco przydługim wywodzie?

Blaty robocze są niezbędnym elementami wyposażenia najróżnorodniejszych miejsc pracy. Można się łatwo domyślić, że z tego też względu będą się one od siebie znacznie różniły. Jakie są zatem kryteria doboru blatów roboczych dla konkretnych stanowisk? Na pytanie odpowiadamy, korzystając z pomocy specjalistów z firmy Polon Labor z Torunia.

Czym powinny charakteryzować się blaty robocze?

Zacznijmy od tych mebli, których blaty robocze nie muszą spełniać specjalnie wygórowanych wymagań. Na pewno zaliczymy do nich biurka, szkolne ławki, stoły w jadalniach, stoliki dla klientów lokali gastronomicznych itp. Jedyne czego od tego typu mebli wymagamy, to aby były one stabilne i wygodne, a ich blaty mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów. Trochę inaczej rzeczy będą się miały z blatami roboczymi stołów lub szafek warsztatowych. Muszą być one wykonane z odpowiednio trwałych materiałów, które wytrzymają uderzanie młotkiem i do których można przykręcić ciężkie imadło, szlifierkę lub jakąś obrabiarkę.

Z czymś całkowicie innym będziemy mieli do czynienia w laboratoriach, placówkach zdrowiach czy w kuchniach lokali gastronomicznych, a więc tak, gdzie niezbędnymi i wymaganymi warunkami pracy są czystość, higiena, sterylność i porządek. Szczególnie ostre i zróżnicowane kryteria będą tutaj wymagane w stosunku do blatów stołów laboratoryjnych. Wynika to z tego, że w wielu laboratoriach mamy do czynienia z przeróżnego rodzaju substancjami chemicznymi. W tym przypadku chodzi z jednej strony o bezpieczeństwo pracy, a z drugiej strony, o jakość i wiarygodność prowadzonych badań i pomiarów.

Współczesny rynek oferuje nam, przeznaczone do specjalistycznych zadań, blaty robocze wykonane z ceramiki monolitycznej, z wielkogabarytowej ceramiki litej, z żywic epoksydowych i fenolowych, z konglomeratów kwarcowo-granitowych, z laminatów, stali nierdzewnej i jeszcze wielu innych materiałów.

śr. ocena 5 / głosów 5