Kwalifikowany materiał sienny czy nasiona z własnego zbioru – co wybrać?

Przed okresem siewów rolnicy muszą podjąć ważną decyzję odnośnie jakości materiału siewnego: czy skorzystać z ziarna kwalifikowanego, czy z tego pochodzącego z własnych zbiorów? Każde z tych rozwiązań posiada swoje plusy oraz minusy.

Czym jest materiał kwalifikowany?

Kwalifikowany materiał siewny nazywany jest potocznie kwalifikatem. Jest to ziarno, które zostało wyhodowane z tzw. materiału bazowego przez posiadającą licencję na hodowlę danego gatunku roślin firmę nasienną, np. Polan Sp. z o. o. Przed wypuszczeniem na rynek kwalifikat musi zostać przebadany pod kątem czystości odmianowej oraz jakości. Właśnie to jest największą zaletą tego rodzaju materiału nasiennego – kupując ziarno bezpośrednio od firmy zajmującej się jego produkcją, mamy pewność, że otrzymany produkt jest zgodny z opisem i najwyższej jakości. Dobrze jest mieć na uwadze, że to właśnie czystość gatunkowa w największym stopniu decyduje o wielkości zbiorów – im lepszy materiał siewny, tym większa szansa na uzyskanie zadowalających plonów. Dodatkowo producenci materiału kwalifikowanego udostępniają bardzo szczegółowe informacje na temat potrzeb roślin, zatem rolnicy korzystający z ich produktów są w stanie zastosować odpowiednie metody uprawy. Kwalifikowany materiał nasienny jest zdecydowanie droższy od materiału własnego, jednak biorą pod uwagę fakt, że jest on łatwiejszy w pielęgnacji, bardziej ekonomiczny (do obsadzenia pola o tej samej powierzchni zużywamy mniej kwalifikatu niż materiału własnego) i daje bardziej obfite plony, jego kupno w wielu przypadkach może okazać się zdecydowanie lepszą inwestycją.

Nasiona ze zbioru własnego

Wielu rolników wykorzystuje do obsiania pól materiał siewny uzyskany z własnych zbiorów – jest to rozwiązanie tańsze, jednak na tym właściwie kończą się jego zalety. Materiał własny pod względem jakości znacząco ustępuje materiałowi kwalifikowanemu, a to oznacza mniejsze zbiory, nawet przy użyciu większej ilości materiału siewnego. Ponadto materiał taki jest mniej odporny na różnego rodzaju zagrożenia, np. choroby i grzyby. Nie mniej istotne jest to, że korzystanie z materiału własnego obostrzone jest pewnymi przepisami prawnymi. Rolnik może wykorzystywać materiał pozyskany jedynie z wybranych gatunków roślin i tylko po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. Ponadto nie ma prawa odsprzedawać ani nawet oddawać nieodpłatnie materiału, który pozyskał samodzielnie.