Legionella w zbiornikach – jak zapobiegać?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest odpowiednie zaprojektowanie instalacji wodnej. Jeśli będzie ona nieumiejętnie stworzona, może to doprowadzić do powstania bakterii o nazwie legionella. Ponieważ jej obecność grozi nawet śmiercią, warto zadbać, aby zagrożenie nigdy w rurach nie powstało.

Czym jest legionella?

Legionella jest bakterią występującą na wodach powierzchniowych. Jednym z jej rodzajów jest Legionella pneumophila. Może ona wywołać groźbą dla człowieka legionellozę, zwaną też chorobą legionistów. Po raz pierwszy ten mikroorganizm rozpoznano i opisano po zjeździe weteranów II wojny światowej w 1976 r. Zachorowało wtedy 221 osób, z czego 34 zmarły. Od nazwy organizacji kombatanckiej, Legionu Amerykańskiego, wzięła nazwę zarówno sama bakteria, jak i infekcja nią spowodowana. Inną postacią zakażenia jest gorączka Pontiac, która z kolei nie stanowi zagrożenia dla życia. Do zarażenia dochodzi drogą wziewną, podczas korzystania np. z klimatyzacji, prysznica, jacuzzi czy nawilżacza powietrza. Często przyczyną śmierci jest nierozpoznanie legionellozy i powiązanie objawów z inną chorobą.

Jak zapobiec powstaniu bakterii?

Najbardziej optymalna temperatura dla rozwoju legionelli to 38-42°C. Aby zapobiec jej powstaniu, woda ciepła w miejscu wprowadzenia powinna mieć więcej niż 60°C, a w punktach poboru – nie mniej niż 55°C. Natomiast rury wody zimnej należy tak zaprojektować, aby ciecz w nich nie ulegała podgrzewaniu. Szlam i osad powinny być systematycznie wypłukiwane. Montowanie instalacji warto pozostawić specjalistom, którzy zdają sobie sprawę z tego, jak groźna jest legionella. Sprawdzonego producenta opatentowanych zbiorników buforowych z miedzianą wężownicą do ciepłej wody można znaleźć na tej stronie: http://www.noel.pl/ . Nie warto ryzykować własnym zdrowiem, mając nadzieję, że zagrożenie jest znikome. Nie wolno także pozostawiać niewykorzystanych przewodów, w których zalegałaby ciecz – muszą zostać odcięte od reszty instalacji, wysuszone i zamknięte.  Dodatkowo ważne jest zamontowanie instalacji w taki sposób, aby w razie zakażenia możliwe było przeprowadzenie dezynfekcji.

Metody zwalczania

Jeśli doszło do zakażenia wody, konieczne jest zwalczenie bakterii. Istnieje kilka metod prowadzących do tego, aby mikroorganizmy obumarły.

  1. Dezynfekcja termiczna – polega na podwyższeniu temperatury do ok. 70°C i płukaniu sieci przez kilka minut.
  2. Chlorowanie – stosuje się je poprzez używanie aktywnego chloru albo w dawce 5mg/l bez przerwy, albo 40mg/l w ciągu dwóch godzin.
  3. Ozonowanie – wykorzystuje się fakt, że 03 rozkłada się po zetknięciu z wodą na tlen atomowy, który utlenia i niszczy pałeczki bakterii.
  4. Inne metody dezynfekcji chemicznej – zamiast chlorowania i ozonowania można zastosować dezynfekcję przy pomocy jonów srebra i miedzi, chloramin czy dwutlenku węgla.
  5. Dezynfekcja promieniami UV – ta metoda oznacza użycie lampy ze światłem ultrafioletowym w zakresie od 100 do 400 nm.

Warto pamiętać, że legionella jest trudna do zwalczenia, a każda z powyższych metod ma swoje wady. Dlatego należy przede wszystkim zapobiegać powstawaniu drobnoustrojów.