Lekkie walizki idealne do podróżowania samolotem

Walizka do samolotu to najlepszy wybór, który nadaje się zarówno jako bagaż podręczny (walizka kabinowa), jak i bagaż rejestrowany. To właśnie ona, lepiej niż torba lub plecaka, skuteczniej pomieści wiele przedmiotów. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru walizki podróżnej? Dowiedz się, czy lepsza będzie walizka z czterema czy dwoma kółkami, twarda lub miękka, z zabezpieczeniem na szyfr czy kłódkę.

Waga i wymiary walizki do samolotu mają znaczenie

Podróżowanie samolotem związane jest z przestrzeganiem warunków przelotu narzuconych przez przewoźnika. Restrykcyjnym ograniczeniem jest waga walizki – zabieranej zarówno jako bagaż rejestrowany, jak i bagaż podręczny. Z reguły jednak najcięższe mogą być bagaże pasażerów latających między kontynentami bądź latającymi w klasie biznes. Dlatego też decydując się na konkretny model walizki, warto zwrócić uwagę na jej wagę. Jeśli walizka sama w sobie sporo waży, oznacza to, że aby spełnić warunki przewoźnika, będzie można spakować do niej mniej niż w lżejszych walizkach. Dlatego też najlepszym wyborem będą małe walizki kabinowe ważące ok. 3 kg jako bagaż podręczny oraz duże walizki do bagażu rejestrowanego ważące ok. 4 kg.

Walizka oprócz wagi musi spełniać także kryteria przewoźnika związane z wymiarami. Bagaż podręczny powinien mieć zazwyczaj wymiary w granicach 55 x 40 x 20 cm. Z kolei bagaż rejestrowany najczęściej nie może przekraczać 158 cm po zsumowaniu długości trzech krawędzi.

Walizka do samolotu powinna być lekka. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Istotną kwestią jest zabezpieczenie, które najczęściej ma postać zamknięcia szyfrowego lub niewielkiej kłódki z zamkiem TSA. Warto podkreślić, że jest to istotne, gdyż w pełni skutecznie chroni bagaż przed otwarciem i dostaniem się w niepowołane ręce.

Warto zwrócić uwagę na materiały z jakich została wykonana walizka. Należy pamiętać, że na lotniskach bagaż jest często przygnieciony pod walizkami pozostałych pasażerów, dlatego też musi być na to odporny – podkreśla specjalista z firmy Homedirect z Lubania.

Najczęściej do bagażu rejestrowanego wybierane są walizki twarde, a jako bagaż podręczny – walizki miękkie. Decydując się na konkretny model walizki, warto zwrócić uwagę na precyzję wykonania zamków i szwów przy zamkach. Należy także dokładnie przyjrzeć się uchwytom i kółkom – jeśli nie będą mocne, to walizka może się zepsuć już podczas pierwszych, kilku lotów. Ponadto, należy zdecydować się na dwa lub cztery kółka i w tej kwestii trzeba pamiętać, że większa ilość sprawia, że walizka jest bardziej stabilna i wytrzymała. Warto zwrócić uwagę także na wyposażenie walizki. Przydają się dodatkowe szelki, paski, przegrody – wszystko to pomaga uporządkować spakowane rzeczy, a także nawet po otwarciu trzyma je w ryzach i nie powoduje wypadania z walizki.

śr. ocena 5 / głosów 5