Meble tapicerowane. Gdzie i kiedy warto się na nie zdecydować?

Kiedy szukamy do salonu mebli typu sofa, narożnik czy fotele, najczęściej pojawiającym się pytaniem jest to o rodzaj ich pokrycia. Pierwszą kwestią jest to, co się komu podoba, dobrze i przyjemnie kojarzy. Druga to kwestia tego, co jest obecnie modne. A trzecia i być może najważniejsza, bo dotycząca nas później przez wiele lat to kwestia czyszczenia i zmiany wyglądu materiału z upływem czasu.

Wygląd

Meble tapicerowane dają nam tę niezwykła możliwość umeblowania mieszkania w dokładnie taki sposób, jak nam się podoba. Tapicerka może występować we wszelkich możliwych kolorach, a nawet wzorach, z różnego rodzaju nadrukami: geometrycznymi, kwiatowymi, co nam się tylko zamarzy.

Meble takie dają się też bez problemu dopasować praktycznie do każdego stylu, w jakim urządzone będzie nasze mieszkanie. Świetnie wtopią się w klasyczne czy rustykalne wnętrza, lub będą się rzucać jako element designerski we wnętrzach industrialnych czy ultranowoczesnych.

Wygoda

Tapicerka zapewnia, że meble są wygodne, miękkie i nade wszystko ciepłe. Gwarantuje o wiele większą wygodę niż na przykład meble obite skórą. Materiał nie nagrzewa się, nie przykleimy się do niego latem, nie skrzypi w kontakcie z ciałem. Jest także bardzo przyjemny w dotyku, co zapewnia nam odpowiedni komfort wypoczynku.

Strona praktyczna

Spytaliśmy w fabryce mebli Rustikal, na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli tapicerowanych.

Zwracajmy uwagę nie tylko na ich estetykę, ale też na komfort użytkowania i solidność wykonania. Dobre meble tapicerowane to inwestycja na lata – dlatego warto nawet zapłacić więcej za meble uznanego producenta, by mieć pewność, że po dłuższym czasie użytkowania meble nie stracą swoich walorów.

Częstym argumentem przeciwników mebli tapicerowanych jest ich podatność na zabrudzenia. Obecnie produkowane materiały gwarantują trwałość i są łatwe do utrzymania w czystości. Coraz częściej też wzbogacane są o mikrowłókna nowej generacji, która zabezpieczają powierzchnię przed wchłanianiem wody i ułatwiają czyszczenie ewentualnych zabrudzeń.

Zazwyczaj wystarczy je raz w miesiącu odkurzyć. Przy okazji wiosennych porządków można je przetrzeć wilgotną ściereczką. Na rynku są też łatwo dostępne specjalne preparaty do czyszczenia materiałowej tapicerki. Raz na kilka lat można się zgłosić się do profesjonalnej firmy czyszczącej. I to cały wysiłek, jaki musimy włożyć, aby meble wyglądały jak nowe.

Ostatni argument, ale dla wielu osób być może najważniejszy. Tkaniny tapicerskie są o wiele przyjaźniejsze środowisku naturalnemu niż naturalna skóra.

śr. ocena 5 / głosów 5