Metody wykonywania nadruków na odzieży

Nadruki na odzieży stanowią swoistą formę reklamy. Wykonuje się je po to, by oznaczyć pracowników danej firmy, upamiętnić jakieś wydarzenie lub po prostu wzbogacić ubranie o dany efekt wizualny. Wybranie określonej metody zależne jest od materiału, miejsca nadruku czy poziomu skomplikowania grafiki. Efekt końcowy musi być trwały, wytrzymały i niespieralny.

Sitodruk

Najpopularniejszą metodą wykonywania nadruków na odzieży jest sitodruk. Do jego stworzenia wykorzystuje się specjalny szablon, przez który odciskana jest farba. Wzór stworzony na tkaninie staje się niespieralną powłoką. Ta metoda ma dużo zalet, bowiem efekt końcowy charakteryzuje się wysoką trwałością i doskonałą estetyką. W dodatku jest ona opłacalna w przypadku dużych nakładów. Jedną z odmian sitodruku jest transfer plastizolowy. Wzór przenoszony jest najpierw na specjalny papier lub folię, a dopiero potem ozdabia się nim powierzchnię. Za pomocą tej metody można również umieszczać nadruk na nierównych i trudnodostępnych miejscach, takich jak szwy lub kołnierze.

Haft komputerowy

Jest to technika, dzięki której uzyskuje się różnorodne efekty przy użyciu wybranych kolorów nici i technik wykonania. Specjalista z firmy ZoKart w Chorzowie tłumaczy:

Sterowane za pomocą komputera maszyny haftujące wykonują ozdoby szybko i precyzyjnie.  W ten sposób powstają specyficzne nadruki, które dobrze się prezentują i dodatkowo są bardzo trwałe. Mogą one być płaskie lub wypukłe, jednolite albo wielobarwne.

Metoda haftu sprawdza się także na grubszych tkaninach. Jest to najlepsze rozwiązanie dla wymagających klientów.

Nadruk przy użyciu sublimacji

Sublimacja to przejście substancji ze stanu stałego bezpośrednio w stan gazowy. Ta przemiana umożliwia ozdobienie odzieży skomplikowaną grafią lub zdjęciem. Barwy o żywych kolorach stapiają się z tkaniną, co doprowadza do ich dużej elastyczności i odporności na zniszczenia. Metoda sublimacji umożliwia zadrukowanie całej powierzchni ubrania. Stosowana jest do tkanin poliestrowych lub mieszanek z przewagą włókien. Doskonale nadaje się do tworzenia nadruków na strojach sportowych.

Flex i flock

Metoda tego typu jest doskonała do małych nakładów ubrań. Nadruki typu flex i flock wykonuje się na odzieży bawełnianej i poliestrowej. Za pomocą specjalnego urządzenia wzór przenosi się na tkaninę na gorąco. Flex i flock to specjalne folie do termotransferu, które mają podobne zastosowanie, jednak dają różne efekty. Folia flock stwarza nadruk wypukły o strukturze podobnej do zamszu. Sprawdza się to na koszulkach, bluzach czy odzieży dżinsowej. Natomiast folia flex nadaje nadruk, który się wtapia w tkaninę. Może być on jednobarwny lub pokryty deseniem, fakturą czy brokatem. Nadruki tego typu są trwałe, miękkie, rozciągliwe i nie pękają w praniu.

śr. ocena 5 / głosów 5