Mieszkanie czy dom jednorodzinny – na co się zdecydować?

Kiedy zaczynamy się zastanawiać nad swoją własną przestrzenią do życia, często nasz pierwszy dylemat to odpowiedź na pytanie: wybrać mieszkanie, czy może jednak dom? Pytanie to zadają sobie przede wszystkim pary, które założyły lub planują założyć rodzinę. Możemy spotkać się z wieloma bajkowymi historiami o własnych domach, jednak w praktyce często wygląda to inaczej. Dlaczego zakup mieszkania od dewelopera to lepsze rozwiązanie?

kupno-mieszkania

Mieszkanie od dewelopera to rozwiązanie bezpieczniejsze

Lubimy dzielić się w sieci swoimi życiowymi doświadczeniami i opowiadać o nich, jednak zwykle tylko wtedy, gdy są one całkowicie pozytywne. W artykułach i na blogach rzadko więc przeczytamy o minusach inwestycji we własny dom. W praktyce minusów może być naprawdę wiele. Uwzględniamy koszty postawienia fundamentów, ścian, pokrycia dachowego i instalacji, jednak zapominamy o innych, często oczywistych kwotach, jakie będziemy musieli wydać. Zapominamy o cenie samej działki, ogrodzenia, trawnika, podjazdu, czy wykończenia wnętrz. Budowa domu – zakładając ten sam metraż – jest droższa niż zakup mieszkania od dewelopera, bo ten drugi kupuje materiały budowlane w cenach hurtowych, my natomiast w detalu. Zakup mieszkania od dewelopera to też rozwiązanie bezpieczniejsze, bo cenę znamy dokładnie i jesteśmy w stanie oszacować, czy rzeczywiście stać nas na wybrane „M”. Koszty budowy domu mogą nas niespodziewanie przerosnąć.

Koszty utrzymania

Koszty utrzymania mieszkania w nowym budownictwie zawsze są niższe niż koszty utrzymania domu. Możemy próbować na różne sposoby oszczędzać jeszcze przy budowie, na przykład kupując działkę bez gazowego przyłącza (znacznie tańszą), jednak z czasem przekonamy się, że gaz z butli jest znacznie droższy. W okresie zimowym mocno odczujemy opłaty za ogrzewanie, nawet jeśli nasz dom będzie świetnie zaizolowany. Zawsze odczujemy też podatek od nieruchomości, gdy przyjdzie nam do jego zapłacenia. Jak mówi nam przedstawiciel dewelopera z Warszawy i okolic, firmy EKO-BUD Deweloper, rozważając budowę własnego domu, zapominamy też o kosztach naszej własnej pracy przez cały rok lub kosztach wynajęcia osób, które zajmą się otoczeniem domu i ogrodem. Otoczeniem bloku, w którym kupimy mieszkanie, zajmie się wspólnota lub spółdzielnia. Nie dla wszystkich prace w ogrodzie to przyjemność i relaks po pracy. Dodatkowo odśnieżenie podjazdu przed wyprowadzeniem samochodu z garażu, grabienie liści, odchwaszczanie trawnika i inne tego typu czynności już na pewno nie należą do najsympatyczniejszych. Podsumowując, zakup własnego mieszkania od dewelopera jest rozwiązaniem tańszym, bezpieczniejszym i dla większości z nas dużo wygodniejszym.

śr. ocena 5 / głosów 5