Monitor do komputera. Przegląd dostępnych rozwiązań

Monitor to jeden z najważniejszych elementów elektroniki, umożliwiający bezproblemową obsługę komputera stacjonarnego. Odpowiednio dobrany ekran – współgrający z resztą sprzętów i podzespołów – jest w stanie zagwarantować najwyższą jakość obrazu. Przekłada się to w oczywisty sposób na komfort użytkowania PC-ta. Na jakie kryteria warto zwrócić uwagę, przed zakupem konkretnego modelu monitora? Zapraszamy do lektury.

Rozmiar monitora

Nie ulega żadnej wątpliwości – w przypadku monitora do komputera stacjonarnego rozmiar ma znaczenie. Warto jednak kierować się zdrowym rozsądkiem. Ekran o skrajnie małej lub zbyt dużej przekątnej obrazu nie będzie zbyt praktyczny. W środowisku domowym najlepiej sprawdzają się panoramiczne monitory o wymiarach od 21 do 27 cali. Zapewniają wysoką jakość obrazu przy równie wysokiej rozdzielczości, a jednocześnie nie stwarzają dokuczliwego efektu rozciągania. W przypadku komputerów przeznaczonych do prostszych prac biurowych – nie wymagających długotrwałego i szczegółowego wpatrywania się w ekran – często stosuje się urządzenia o nieco niższej przekątnej, tzn. od 17 do 21 cali.

Kryterium rozdzielczości

Współcześnie produkowane monitory są przeważnie wyposażane w matrycę o rozdzielczości 1920×1080 pikseli. Oznacza to, że obsługują szeroko rozpowszechniony standard Full HD, w którym nagrywana jest większość obecnych w sieci filmów. Z tego względu, takie monitory często pełnią też funkcję telewizora. Oczywiście należy pamiętać, że rozdzielczość może ulec zmianie, w zależności od indywidualnych ustawień użytkownika. Dane zamieszczone w specyfikacji technicznej informują zazwyczaj o najwyższej (zalecanej) rozdzielczości.

Podświetlenie ekranu

Opcja podświetlenia matrycy może bazować na jednej z dwóch popularnych technologii – LED lub (nieco rzadziej już spotykanym) LCD. Podświetlony ekran wyświetla większą ilość kolorów i osiąga wysokie tempo odświeżania, dzięki czemu możemy z powodzeniem oglądać animacje i filmy czy grać w gry (zwłaszcza w ciemnych pomieszczeniach). Standardowe, minimalne podświetlenie monitora wynosi 200 cd/m2. Monitor stojący w naświetlonym miejscu wymaga panelu o jasności między 250 cd/m2 a 300 cd/m2.

Czas reakcji matrycy

Czas reakcji matrycy to parametr określający tempo odświeżania zmian wyświetlanego obrazu. Ma bardzo duże znaczenie dla osób, które oczekują natychmiastowej reakcji monitora i płynnego wyświetlania obrazu, przede wszystkim w trakcie intensywnej gry na komputerze. Najlepsze monitory uzyskują czas reakcji na poziomie 1-5 milisekund.

Dostęp do złącz

Złącza wbudowane w monitor powinny umożliwiać bezproblemowe podłączenie do komputera, choć nie tylko. Większość współczesnych modeli jest zaopatrzona w złącze HDMI, kompatybilne z kamerami video, laptopami oraz aparatami. Możemy też spotkać się z rzadziej już dziś używanymi wyjściami typu DVI oraz D-Sub. Co ciekawe, część monitorów dysponuje wejściami USB, pozwalającym na podłączenie np. pamięci zewnętrznej.

Rodzaj matrycy

Rodzaj matrycy to jedna z najważniejszych cech monitora, określająca jego walory użytkowe. Typ matrycy jest z reguły określany symbolem. Do najbardziej rozpowszechnionych należą matryce TN – dostępne w przystępnej cenie, lecz niestety cechujące się niskim czasem reakcji, słabszym odwzorowaniem kolorów i dość wąskim kątem widzenia. Lepsze parametry obrazu – z wysokim kontrastem, szerokim kątem widzenia i dobrym odwzorowaniem kolorów – gwarantują matryce z grupy WVA, MVA, VA AHVA, AMVA. Rekomenduje się je przy pracach nad obróbką grafiki, filmów i zdjęć. Możemy mieć też do czynienia z matrycami IPS, AH-IPS, S-IPS. Gwarantują one najwyższą reprodukcję kolorów i najszerszy kąt widzenia. Z tego względu są szeroko wykorzystywane do zastosowań profesjonalnych.

Inne udogodnienia

Wymienione powyżej cechy monitorów stanowią jedynie pewien wycinek. Przy zakupie możemy kierować się wieloma innymi kryteriami. Współczesny sprzęt oferuje multum funkcji, o których kilka lat temu byśmy nie pomyśleli – np. opcję kontroli dotykowej czy technologię 3D. Co więcej, rozwój elektroniki sprawia, że sporo z tych luksusów jest dostępnych w przystępnych cenach, niekoniecznie na sprzętach fabrycznie nowych. Szerokim asortymentem wysokiej klasy monitorów używanych dysponuje m.in. sklep internetowy SHOPLET z Wrocławia. Znajdziemy tam szereg atrakcyjnych produktów od renomowanych marek jak HP, Dell czy Lenovo, które odpowiadają współczesnym standardom elektroniki użytkowej. Udaj się na zakupy i znajdź swój wymarzony monitor jeszcze dziś!