Na co warto zwracać uwagę przy wyborze podnośnika samochodowego?

Podnośnik samochodowy znajduje swoje zastosowanie zarówno w profesjonalnych warsztatach, jak i domowych garażach wśród amatorów motoryzacji. Dzięki niemu można samodzielnie dokonywać niektórych napraw i przede wszystkim sprawnie wymienić koło w aucie. Jakie parametry podnośnika samochodowego są ważne podczas dokonywania wyboru odpowiedniego modelu? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

podnosnik-samochodowy

Obciążenie maksymalne

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów podnośników samochodów. Ich wybór należy dostosować do naszych potrzeb. Być może wystarczy najprostszy lewarek samochodowy, a być może bardziej skomplikowany podnośnik hydrauliczny, pneumatyczny lub elektryczny. Podczas wyboru odpowiednich podnośników samochodowych, których szeroki asortyment znajduje się w ofercie firmy Elwico, należy zwrócić uwagę na ich parametry, którymi teraz się zajmiemy.

Jednym z nich jest obciążenie maksymalne podnośnika samochodowego. W prywatnych warsztatach sprawdzi się urządzenie gwarantujące uniesienie pojazdu ważącego od 2 do 4 ton. Zawsze warto decydować się na obciążenie, które stanowi co najmniej połowę masy naszego auta, ponieważ dokładne określenie masy pojazdu na podnośniku jest bardzo trudne.

Jeżeli jest to jednak podnośnik dwukolumnowy, zasada ta nie ma znaczenia. Urządzenie to służy bowiem do podnoszenia całych samochodów, a nie tylko ich części. Dzięki temu podnośniki dwukolumnowe są w stanie unieść pojazdy ważące nawet 7 ton. Jeżeli zależy nam na posiadaniu bardziej profesjonalnego i wydajnego sprzętu, będącego w stanie udźwignąć samochód dostawczy, skorzystajmy z zakupu tego rodzaju podnośnika.

Wysokość maksymalna

Drugim ważnym parametrem jest wysokość maksymalna. Należy pamiętać, że standardowe podnośniki są w stanie unieść samochód na wysokość, która daje od 15 do 40 cm przestrzeni. Podczas rozważania na temat wartości tego parametru trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Używanie podnośnika samochodowego do prac związanych nie tylko z wymianą koła, ale także z dostępem do innych części podwozia, będzie wymagało zakupu urządzenia o większej wysokości maksymalnej.

Ponadto, w przypadku prac w samochodzie o obniżonym zawieszeniu, należy użyć podnośnika płaskiego, który umożliwi szybkie uniesienie samochodu, a w SUV-ach przyda się urządzenie o wysokim maksymalnym podniesieniu, umożliwiającym bezproblemowe wykonanie wszelkich czynności.

Szybkość podnoszenia oraz stabilność

Parametr, jakim jest szybkość podnoszenia, warto rozważyć podczas zakupu podnośnika samochodowego elektrycznego, hydraulicznego bądź pneumatycznego. Im szybciej podniesiemy lub opuścimy auto, tym istnieje mniejsze ryzyko, że siły działające podczas wykonywania tych czynności sprawią, że pojazd zsunie się z podnośnika. Jest to jednak bardziej istotne w profesjonalnym warsztacie niż w domowym garażu.

Przed zakupem podnośnika samochodowego należy również zwrócić uwagę na jego wysoką stabilność. W tym celu warto wybrać podnośnik posiadający dużą podstawę dolną, a także zwrócić uwagę na jakość wykonania końcówki roboczej.

śr. ocena 5 / głosów 5