Na co zwracać uwagę projektując halę produkcyjną

Nowoczesne hale produkcyjne wykonane ze stalowej konstrukcji pozwalają szybko wznieść nowy zakład produkcyjny. Ważne jest jednak, aby odpowiednio zaprojektować nową halę, ponieważ błędów popełnionych na etapie projektowym z reguły nie da się już skorygować na etapie wykonawczym. Co więcej, to dobry projekt hali będzie warunkował jej walory użytkowe i umożliwi jej modernizację albo rozbudowę w przyszłości. Na co zwracać uwagę podczas projektowania hali produkcyjnej?

hala-produkcyjna

Przeznaczenie hali

Pierwszą, najważniejszą rzeczą, jaką muszą uwzględnić projektanci, jest oczywiście przeznaczenie hali. Hale produkcyjne mogą być bardzo różne, i to nie tylko pod względem wymiarów (powierzchnia, wysokość sufitu), ale także funkcjonalności i cech użytkowych. Na pewno inaczej podejdziemy do zaprojektowania hali, w której pracują przede wszystkim maszyny, a inaczej do hali gdzie przy taśmie pracują ludzie. W tym drugim przypadku musimy bowiem pamiętać nie tylko o przestrzeni do pracy, ale także odpowiednim nasłonecznieniu i ogrzaniu hali.

Musimy też uwzględnić jaka będzie dokładna funkcja hali. Czy planujemy tylko halę produkcyjną, czy będzie w niej część biurowa, a może chcemy równocześnie stworzyć halę produkcyjną wraz z laboratorium badawczym. Jak widać, nawet dwie hale do produkcji tego samego produktu mogą się wielce różnić pod względem konstrukcji.

Wielkość hali

Wielkość hali to w dużej mierze decyzja strategiczna. Pamiętajmy, że w momencie budowy hali nasza firma znajduje się na określonym etapie rozwoju, który za kilka lat może być już zupełnie inny. Dlatego, bardzo często zamawiający decydują się budować hale większe niż wymagają tego obecne potrzeby firmy. Jest to myślenie długofalowe, które pozwala zmniejszyć koszty związane z rozbudową hali.

Jeśli nie chcemy ponosić wysokich kosztów inwestycji, nie musimy przesadzać z wielkością hali. Możemy bowiem zamówić projekt hali produkcyjnej, który będzie uwzględniał rozbudowę budynku w przyszłości. Planując wielkość hali powinniśmy uwzględnić przede wszystkim trzy rzeczy – ilość pracowników, wielkość potrzebnej przestrzeni magazynowej oraz parametry zastosowanej linii produkcyjnej.

Bezpieczeństwo

Konstrukcje stalowe są bardzo wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, toteż pozwalają wznosić trwałe konstrukcje na lata. Ważne jest jednak, aby projekt został wykonany w oparciu o obowiązujące normy bezpieczeństwa. Należy dokładnie obliczyć nośność materiałów i pamiętać o zastosowaniu odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych Drugą kwestią są zabezpieczenia przeciwpożarowe. Jeżeli zakład produkcyjny jest wrażliwy na zaprószenie ognia, powinny w nim znajdować się systemy przeciwpożarowe oraz oddymiające.

Dobry projekt to przemyślany projekt

Projekt hali stalowej to bardzo istotny element całego procesu inwestycyjnego, ponieważ ma wpływ na koszty i czas realizacji inwestycji. Dlatego stworzenie projektu powinno być dobrze przemyślane przez Inwestora. Rzadko opłaca się zakup gotowego projektu dla tzw. „hal systemowych”, to dlatego, że powstały z niego budynek nigdy nie będzie w 100% dopasowany do potrzeb Inwestora.

Jak to wygląda w praktyce

Jeśli chcemy stworzyć indywidualny projekt hali produkcyjnej, powinniśmy zwrócić się o pomoc do pracowni projektowej. W ramach współpracy otrzymamy pełne wsparcie fachowców, którzy przeleją nasze oczekiwania na gotowy projekt budowlany. Zakres współpracy z taką firmą – na przykładzie w firmy Promus – może wyglądać następująco:

  • kompleksowe projektowanie budynków w oparciu o własną pracownię projektową,
  • przygotowywanie projektów budowlanych, wykonawczych i warsztatowych,
  • przygotowywanie dokumentacji projektowej oraz pozwoleń na budowę,
  • opracowywanie dokumentacji powykonawczej,
  • wykonywanie obliczeń statycznych.
śr. ocena 5 / głosów 5