Na czym polega obróbka CNC?

Obróbka materiałów pozwala nadać im pożądany kształt oraz wykończenie i wytwarzać w ten sposób części, elementy i półprodukty, np. tuleje sworznie, nakrętki. To, co kiedyś trzeba było robić ręcznie, dziś powstaje dzięki maszynom przeznaczonym do obróbki CNC. Czym charakteryzuje się ta metoda, na czym polega i jakie daje możliwości? Poznaj obróbkę CNC i dowiedz się, dlaczego warto z niej korzystać.

obrobka-cnc

CNC, czyli co?

Skrót CNC może być enigmatyczny dla osób, które na co dzień nie mają do czynienia z obróbką metali czy drewna. CNC oznacza angielskie Computerized Numerical Control, czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych.

Urządzenia do obróbki CNC, czyli np. tokarki, frezarki czy plotery, pracują pod kontrolą mikrokomputera. To on steruje ruchami elementów roboczych, nadaje tempo pracy i czuwa nad parametrami obróbki. CNC umożliwia też informowanie operatora o postępie pracy. Interfejs pozwala zmieniać ustawienia i kontynuować pracę według nowych wytycznych.

Aby urządzenie do obróbki CNC mogło wykonać swoją pracę, należy przygotować projekt przedmiotu w programie komputerowym – wyjaśnia specjalista z Centrum Obróbki Metali i Wyrobów Drewnopochodnych. – Następnie jest on przetwarzany na dane, które maszyna odczyta i na tej podstawie wykona sekwencję ruchów, pracując nad materiałem, np. blokiem drewna lub metalu. Rezultatem pracy maszyny będzie pożądany przedmiot.

O CNC najczęściej mówi się w kontekście obróbki skrawaniem. Na czym ona polega? O tym dalej.

Obróbka skrawaniem CNC

Obróbka skrawaniem polega na oddzielaniu fragmentów materiału od całości, czyli np. wspomnianego bloku. W zależności od tego, jak duże są oddzielane fragmenty, uzyskuje się różny stopień precyzji wykonania przedmiotu. Najczęściej proces zaczyna się od wstępnego, mało dokładnego uformowania wykonywanej rzeczy. Następnie obróbka jest coraz bardziej precyzyjna. Na końcu przeprowadza się obróbkę wykańczającą. Przykładem może być polerowanie. Nadaje ono powierzchni połysk, ale też odpowiednią strukturę, która zwiększa odporność na korozję, erozję czy skutki tarcia.

W przypadku obróbki CNC praca jest sterowana przez wcześniej zaprogramowany mikrokomputer. Po wgraniu wzoru przygotowywanego przedmiotu i umieszczeniu materiału na stole roboczym operator czuwa nad przebiegiem obróbki, może też na bieżąco zmieniać jej parametry, nie bierze jednak czynnego udziału w pracy.

Niesie to wiele korzyści. Przede wszystkim obróbka CNC zapewnia ogromną precyzję, która jest niemożliwa do uzyskania przez człowieka. Gwarantuje też powtarzalność procesów i ustandaryzowanie jakości tak tworzonych przedmiotów. Ta metoda obróbki jest przy tym bardzo szybka. Zwiększa wydajność pracy i pozwala sprostać dużemu zapotrzebowaniu na wyroby przy zachowaniu ich najwyższej jakości. Zaletą jest także zwiększenie bezpieczeństwa – operator nie ma bezpośredniej styczności z elementami tnącymi czy ścierającymi, co zmniejsza ryzyko wypadków.

śr. ocena 5 / głosów 5