Na czym polega polerowanie luźnym ścierniwem

Polerowanie luźnym ścierniwem może nam się wydawać dosyć tajemniczym i niewiele mówiącym nam terminem. Jednak w życiu codziennym otacza nas mnóstwo przedmiotów obrabianych właśnie w taki sposób. Bardzo często stosowana jest w jubilerstwie do polerowania biżuterii metalowej, elementów z tworzyw sztucznych, naturalnych kości i kamieni szlachetnych oraz w przemysłowych procesach gratowania i odtłuszczania.

Polerowanie jest sposobem wykończenia, który ma na celu uzyskanie żądanej gładkości lub chropowatości i połysku powierzchni przedmiotu polerowanego, wykonanego najczęściej z metalu, szkła, tworzyw sztucznych. Polerowanie luźnym ścierniwem jest techniką, w której narzędziem skrawającym są luźne ziarna ścierne. Obróbka ścierna charakteryzuje się najczęściej bardzo małą głębokością skrawania.

W przemyśle stosowanych jest kilka metod tego rodzaju obróbki. Jedną z nich są wibropolerki, zwane też wibratorami rynnowymi. Znaleźliśmy na rynku firmę Biomix, która od dziesięcioleci zajmuje się produkcją wibropolerek, czyli urządzeń służących do obróbki luźnym ścierniwem. Spytaliśmy, do czego najczęściej używane są te urządzenia.

Obrabiane przedmioty mogą być ze stali, stali nierdzewnej, metali kolorowych, a także z tworzyw sztucznych. Co ważne, detale mogą być o różnorodnych kształtach, nawet podłużne czy nieregularne, takie, których wymiary nie pozwalają na prowadzenie obróbki w innych urządzeniach.

Jednostką napędową jest silnik indukcyjny trójfazowy. Wprawia on pojemnik w ruch drgający o określonej amplitudzie, częstotliwości i trajektorii ruchu. Co powoduje interakcje detali ze wsadem. Pojemnik jest wyłożony bardzo odpornym na ścieranie tworzywem poliuretanowym, a wsad jest w czasie pracy zraszany płynem wspomagającym obróbkę. Jako ścierniwo stosuje się najczęściej media ceramiczne i żywiczne.

Urządzenie przeznaczone jest do odtłuszczania, gratowania oraz szlifowania od zgrubnego do dokładnego aż po wykańczające. Z powodzeniem usuwają zadziory, stępiają i zaokrąglają ostre krawędzie, eliminują warstwy przypowierzchniowe, takie jak tlenki powstałe po cięciu laserowym czy tłuszcz osadzony na powierzchni materiału. W głównej mierze urządzenia te dedykowane są przedmiotom z dużymi naddatkami obróbczymi. Doskonale radzą sobie także z wygładzaniem ściernym, gdzie kluczowe jest nadanie powierzchni oczekiwanej chropowatości. Sprawdzają się przy masowej obróbce detali o różnorodnych kształtach, a przy doborze odpowiednich parametrów, również elementów płaskich, które mają tendencję do sklejania się między sobą lub przywierania do ścianek pojemnika roboczego.

śr. ocena 5 / głosów 5