Najczęstsze błędy popełniane w żywieniu trzody chlewnej

Celem chowu trzody chlewnej jest zajęcie się zwierzęciem w taki sposób, aby stało się źródłem wartościowego mięsa w możliwie dużych ilościach. Żeby to osiągnąć, świnie powinny być zadbane i utrzymane w dobrej kondycji na każdym etapie życia. Jednym z filarów dbałości o zwierzęta jest ich odpowiednie karmienie. Dziś przywołamy najpoważniejsze błędy związane z karmieniem świń.

Na czym polega prawidłowe żywienie trzody chlewnej?

Podstawowe zasady racjonalnego żywienia świń przypominają te, którymi kierujemy się w odniesieniu do nas samych i są to zbilansowanie i kompletność. Jak należy rozumieć te pojęcia? Opowie o tym specjalista z Wytwórni Mieszanek Mineralnych i Dodatków Paszowych Bentawet:

Pokarm dla świń powinien zawierać wszystkie niezbędne do tego składniki w odpowiednich proporcjach. Ważne są też ilość paszy oraz jej strawność. Idealna karma jest więc chętnie jedzona, ma konsystencję sprzyjającą trawieniu i wchłanianiu, jest podawana w odpowiedniej ilości, a jej skład zaspokaja zapotrzebowanie zwierzęcia na energię, składniki odżywcze i mineralne.

Idealna karma nie istnieje. Aby więc zapewnić zwierzęciu pełnowartościowy pokarm, trzeba włożyć nieco wysiłku, łączyć pasze i uzupełniać je o dodatki, które poprawiają proporcje składników odżywczych oraz sprzyjają procesom trawiennym. Należy też mieć na uwadze wiek, płeć i stopień rozwoju zwierząt.

Najpoważniejsze błędy w żywieniu trzody chlewnej

Optymalne żywienie świń nie jest łatwe, szczególnie że wykazują one dużą wrażliwość na niewłaściwą dietę, co może objawiać się wyniszczającą organizm biegunką, która utrudnia wchłanianie pokarmu – tworzy się błędne koło. Jakie błędy w karmieniu trzody chlewnej pojawiają się najczęściej?

  • Za dużo energii, za mało białka

Zwierzęta, które czerpią z pokarmu dużo energii, a mało białek stanowiących budulec organizmu, rosną wolniej i stają się otłuszczone. Taki model żywienia może upośledzić rozwój płciowy, opóźnić ruję, ograniczyć laktację u maciory, co z kolei osłabi cały jej miot. Żywienie jednej świni ma więc wpływ na kolejne pokolenie.

  • Niedobory składników mineralnych

Do prawidłowego rozwoju i rozmnażania świnie potrzebują odpowiednio zbilansowanych składników mineralnych: żelazo, wapń, fosfor, cynk, mangan, miedź, kobalt są niezbędne do zdrowego wzrostu. Warto pamiętać, że niektóre składniki, szczególnie żelazo, są słabo wchłaniane. Trzeba to uwzględnić, dozując paszę. Można nieco poprawić przyswajanie, podając mieszankę paszową uzupełniającą o właściwościach mineralno-resorbujących, np. Bentawet P. Nie tylko uzupełnia ona niedobory składników mineralnych, ale też działa osłonowo i reguluje gospodarkę kwasową układu trawiennego.

  • Pasza niskiej jakości

Do karmienia należy używać wyłącznie pasz dobrych jakościowo i przechowywanych bez dostępu wilgoci. Niestety, wciąż spotyka się gospodarstwa, gdzie trzoda otrzymuje wątpliwej jakości karmę, zawilgoconą i podpsutą.