Jak najlepiej zorganizować przeprowadzkę międzynarodową?

Czy to ze względów prywatnych, czy służbowych – Polacy coraz częściej się przeprowadzają, również za granicę. Zwykle do położonych stosunkowo niedaleko krajów europejskich, ale przeniesienie całego dobytku za granicę przeważnie łączy się ze sporym bałaganem i stresem niezależnie od tego, ile kilometrów mamy ostatecznie do pokonania. Na szczęście odpowiednia organizacja pomaga zredukować i stres, i bałagan.

Jeśli posiadamy stosunkowo niewiele dobytku, możemy rozważyć przewiezienie go po prostu większym samochodem. Taka sytuacja w rzeczywistości jednak bardzo rzadko ma miejsce. Zazwyczaj  należy liczyć się z koniecznością spakowania sporych ilości rzeczy, a to, ile ich tak naprawdę jest, często znacznie przekracza nasze wyobrażenia na ten temat.

Planowanie

Niezależnie od tego, jak daleko się przeprowadzamy, dobrze jest zacząć od zastanowienia się, które przedmioty chcemy przewieźć do nowego miejsca. Być może nie potrzebujemy starych mebli, nietrafionych prezentów czy rzadko noszonych ubrań, które zalegają na półkach i w szafach. Dopiero po takiej wstępnej selekcji będziemy w stanie oszacować, ilu kartonów potrzebujemy, aby wszystko spakować, a także jakiej wielkości pojazd nam się przyda.

W przypadku przeprowadzki międzynarodowej warto jest też sporządzić listę mienia, na której bazować będzie chociażby dokumentacja celna. Doświadczone przedsiębiorstwa przeprowadzkowe, np. firma Przeprowadzki Wrocław, nie tylko oszacują rozmiary naszego dobytku i dostarczą potrzebne ilości materiałów opakowaniowych, ale też zwrócą uwagę na wszelkie przedmioty, których przewóz przez granicę może wymagać pozwolenia, a także pomogą załatwić wszelkie związane z tym formalności.

Pakowanie

Następny krok to rozsądne spakowanie mienia. Rozsądne, czyli polegające przede wszystkim na odpowiednim zabezpieczeniu, tak aby w długiej podróży nasz dobytek nie uległ uszkodzeniu. Książki i segregatory z dokumentami dobrze jest układać na dnie pudeł, których resztę zapełnimy lżejszymi rzeczami. Zbyt ciężkie kartony łatwiej bowiem niszczą się w czasie transportu lub przenoszenia. Kruche i delikatne przedmioty warto owinąć np. folią bąbelkową, a na opakowaniu napisać „uwaga, szkło”. Nie zapominajmy także o zabezpieczeniu ruchomych części mebli (np. szuflad) przed wypadaniem bądź otwieraniem się. Profesjonalna firma przeprowadzkowa pomoże nam również w tym zakresie.

Logistyka

Jej największym atutem, jeśli chodzi o przeprowadzki międzynarodowe, może jednak okazać się właściwe zaplanowanie trasy, którą będzie musiał pokonać nasz dobytek, zanim znajdzie się w nowym miejscu. Często chodzi bowiem o setki, jeżeli nie tysiące kilometrów, a po drodze zdarzają się lepsze i gorsze drogi, promy, płatne tunele i autostrady, a także parkingi, na których nieraz trzeba się zatrzymać. Doświadczone przedsiębiorstwa zazwyczaj dysponują wiedzą na temat sprawdzonych szlaków, dzięki czemu przeprowadzka przebiega sprawnie i szybko również pod kątem logistyki.