O czym pamiętać przy montażu komory chłodniczej?

Komory chłodnicze kojarzą nam się przede wszystkim z zakładami produkcyjnymi, magazynami i centrami logistycznymi. Sprawdzają się również w restauracjach, sklepach, czy hotelach, czyli wszędzie tam, gdzie produkty – przede wszystkim spożywcze – muszą być przechowywane w niskich temperaturach. W naszym artykule przyjrzymy się, jak wygląda montaż komór z paneli modułowych, jakie oferują wiodący producenci.

montaz-chlodni

Podstawowe zasady montażu komory chłodniczej

Na rynku bardzo popularne są komory chłodnicze z paneli modułowych, których najważniejszą zaletą jest szybki i łatwy montaż. Prosty jest także demontaż, przy którym mamy pewność, że komora nie zostanie uszkodzona – można ją więc nazywać urządzeniem „mobilnym”. O montaż komór chłodniczych zapytaliśmy przedstawiciela firmy PUCH ze Zgierza, który opowiada nam, co wskazują instrukcje jednego z wiodących producentów, firmy Viessmann. Komora chłodnicza powinna być zainstalowana w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, by ciepło wytwarzane przez agregat chłodniczy mogło być swobodnie odprowadzane na zewnątrz. Zależy nam na tym, by pomieszczenie nie było nadmiernie podgrzewane, ponieważ koszty eksploatacji są wówczas niższe – agregat zużywa mniej energii. Należy też zadbać o odpowiednią odległość komory chłodniczej od ściany. Podłoga w chłodni powinna być równa i gładka, powinna być wykonana z paneli. Jeśli posadzka w pomieszczeniu jest nierówna, różnice wyrównujemy wkładkami podłogowymi.

Jakie komory chłodnicze najlepiej wybrać?

Przede wszystkim warto stawiać na komory chłodnicze, które oferują nam pełną elastyczność w konfiguracji, zwłaszcza jeśli w przyszłości planujemy powiększenie naszego magazynu, czy zaplecza. Dobre komory chłodnicze powinny spełniać najwyższe standardy higieny oraz bezpieczeństwa dla żywności – świetnie sprawdzają się komory z antybakteryjnymi powłokami proszkowymi. Wybierajmy komory z dobrym systemem izolacji, który zapewnia energooszczędność. Montaż komory powinien być łatwy: nie ma mowy o przypadkowych łączeniach, instrukcja musi wyraźnie opisywać kolejne etapy składania komory. Na przykład – panele omawianej komory chłodniczej są łączone za pomocą specjalnych zamków, które zamykają się i otwierają w bardzo prosty sposób, co w instrukcji jest zaprezentowane na dokładnym rysunku. Ściany zachodzą na siebie, a podłoga powstaje z paneli zakładkowych, co ułatwia utrzymanie ich w czystości (brud nie dostaje się między poszczególne elementy). Przy wyborze komory chłodniczej warto przyjrzeć się także detalom: czy komora ma wyłącznik światła z lampką kontrolną, czy jak wygląda uszczelka drzwi itd.

Komór chłodniczych nie kupujemy na co dzień, to inwestycja na lata, dlatego, jeśli mamy wątpliwości, warto poradzić się specjalistów. Pracownicy firmy, która specjalizuje się w montażu i serwisowaniu instalacji chłodniczych, z pewnością udzielą nam wskazówek i wyklarują, dlaczego dane rozwiązanie będzie dla nas najlepsze.

śr. ocena 5 / głosów 5