O czym pamiętać przy wyborze drzwi wewnętrznych?

Drzwi wewnętrzne pełnią w naszych domach i mieszkaniach bardzo ważne funkcje. Oddzielają od siebie poszczególne pomieszczenia, wyciszają hałasy, zapewniają prywatność domownikom, a także mogą stanowić element wystroju wnętrza. Muszą zatem być dobrze wybrane. O tym, co warto wiedzieć przed ich zakupem i czym się kierować w ich wyborze, przeczytasz w naszym artykule.

drzwi-wejsciowe

Rozmiar drzwi

Rozmiar drzwi to kwestia oczywista, jednak warto poświęcić jej kilka słów. Drzwi możemy kupić gotowe o wymiarach standardowych lub na wymiar. Pod uwagę należy brać trzy wymiary: szerokość i wysokość drzwi oraz szerokość ościeżnic. Nim wybierzesz się do sklepu, pamiętaj, aby dokładnie wymierzyć otwór drzwiowy. Standardowe szerokości skrzydeł drzwi to 60, 70, 80, 90 i 100 cm. W przypadku drzwi przesuwnych szerokości skrzydeł mieszczą się zazwyczaj w granicach 80-100 cm. Standardowa wysokość drzwi wewnętrznych wynosi 203 cm, a szerokość ościeżnic 6 bądź 10 cm. Kiedy już wiesz, jakiej wielkości drzwi potrzebujesz, sprawdź, jaki ich rodzaj będzie najlepszy dla Ciebie i Twojego domu.

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Podstawowe rodzaje drzwi to:

  • Drzwi rozwierane

Ten rodzaj drzwi jest najbardziej popularny. Skrzydło drzwiowe otwiera się w nich po łuku. Mogą być prawe lub lewe, w zależności od Twoich potrzeb i uwarunkowań pomieszczenia. Warto pamiętać, aby kierunek ich otwierania był dopasowany odpowiednio do sposobu, w jaki poruszają się domownicy oraz o tym, aby drzwi położone w sąsiedztwie nie zderzały się ze sobą podczas ich otwierania i zamykania. Aby się otwierać, drzwi rozwierane wymagają przestrzeni, stąd warto dobrze przeanalizować wybór drzwi pod kątem przyszłego lub obecnego wyposażenia domu czy mieszkania. Drzwi wewnętrzne rozwierane mogą być przylgowe bądź bezprzylgowe. Jeśli zależy Ci na tym, aby drzwi zapewniały dobrą izolację akustyczną i wyglądały klasycznie, wybierz drzwi przylgowe. Jeśli zaś wystrój wnętrza Twojego domu czy mieszkania zaaranżowany jest w sposób nowoczesny, drzwi bezprzylgowe, tworzące z ościeżnicą jedną płaszczyznę, idealnie spełnią swoją rolę.

  • Drzwi przesuwne

Ten rodzaj drzwi świetnie się sprawdzi w pomieszczeniach o niewielkich rozmiarach. Drzwi przesuwne będą także dobrym wyborem dla osób, które planują lub posiadają dużo mebli w danym pomieszczeniu i chcą zaoszczędzić przestrzeń, którą zabrałoby skrzydło drzwi rozwiernych. Drzwi przesuwne chowają się bowiem w ścianie lub na nią zachodzą.

  • Drzwi harmonijkowe lub łamane

Jak sama nazwa wskazuje, takie drzwi wyglądają jak harmonijka i składają się jak wachlarz. Podobnie jak drzwi przesuwne pomagają zaoszczędzić przestrzeń, ale w mniejszym stopniu. Po złożeniu, nie chowają się bowiem w całości w ścianie i tym samym zwężają otwór drzwiowy. Ponadto nie wyciszają skutecznie hałasów, więc jeśli zależy Ci na dobrej izolacji akustycznej, drzwi harmonijkowe nie będą dobrym wyborem.

Jeśli już zdecydowałeś, jakiego rodzaju drzwi spełnią Twoje potrzeby, pamiętaj o tym, aby dobrać odpowiedni model do odpowiedniego pomieszczenia.

Jakie drzwi do jakiego pomieszczenia?

Modele drzwi różnią się między sobą stopniem przeszklenia oraz wentylacji w zależności od ich przeznaczenia.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z Salonu podłóg i drzwi Bartex w Olsztynie:

Drzwi z wyciętymi otworami lub tzw. podcięciami na dole przeznaczone są do pomieszczeń takich jak toalety, łazienki, pralnie czy suszarnie. W nich ważna jest bowiem odpowiednia wentylacja. W sypialni zdecydowanie sprawdzą się drzwi pełne, które zapewnią dobrą izolację akustyczną oraz intymność. Skutecznie oddzielą przestrzeń sypialni od reszty pomieszczeń, zapewniając komfort snu i odpoczynku. Drzwi z przeszkleniami bądź całoszklane warto montować w pomieszczeniach, w których jest mało światła naturalnego lub nie ma go wcale. Dzięki nim pomieszczenia będą bardziej jasne, a ich wnętrza nabiorą lekkości. Przeszklone drzwi zdecydowanie sprawdzą się także między pokojami a ciemnym korytarzem, w którym nie ma okien.

Materiały

Materiał, z którego wykonane są drzwi jest głównym czynnikiem decydującym o ich cenie. Cena choć bardzo ważna, nie może stanowić jedynego kryterium wyboru.

  • Drewno

Najdroższe są drzwi drewniane. Jeśli zdecydujesz się inwestować w drewno, pamiętaj, iż warto wybrać drzwi z drewna klejonego, gdyż jest ono zdecydowanie bardziej odporne i wytrzymałe od drewna litego. Drzwi drewniane dzięki swej strukturze i widocznym słojom wyglądają wyjątkowo. Są jednak ciężkie i pasują do dużych pomieszczeń o klasycznym wystroju wnętrz. Są także podatne na odkształcenia.

  • Płyta drewnopodobna

Drzwi z płyty drewnopodobnej są mniej kosztowne od drewnianych, jednakże bywają bardziej odporne na uszkodzenia. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na gęstość płyty, im jest ona większa, tym drzwi będą bardziej wytrzymałe. Na szczególną uwagę zasługują drzwi wewnętrzne pokrywane naturalnymi okleinami bądź wykończone tzw. fornirem drewnianym, czyli pcienkimi płatami drewna. Takie drzwi stanowią dobrą alternatywę dla drzwi drewnianych – przypominają je w wyglądzie, ale są od nich bardziej odporne na uszkodzenia oraz mniej się odkształcają.

  • Plaster miodu

Dostępne są także drzwi, których rama wykonana jest z płyty drewnopodobnej, a wnętrze z wyprofilowanej na kształt plastra miodu tektury. Stąd ich nazwa – drzwi typu plaster miodu. Są one najlżejsze oraz najtańsze spośród dostępnych typów drzwi na rynku. Słabo jednak wyciszają hałasy, nie chronią skutecznie przed chłodem i mają stosunkowo niską odporność na wilgoć.

  • Szkło

Szklane drzwi są bardzo efektowne i dzięki transparentności materiału, z którego są wykonane, pasują do niemal każdego pomieszczenia. Nadają lekkości oraz zapewniają dużą ilość światła. Gładkie szkło nie gwarantuje intymności, ale dostępne są również drzwi ze szkła matowego bądź malowanego. Stanowią słabą izolację akustyczną, ale za to są bardzo wytrzymałe. Wykonywane są bowiem najczęściej ze szkła hartowanego, które jest bardzo odporne i bezpieczne. Nie tłucze się na ostre kawałki, ale kruszy jak diament. Ich cena zależy od typu i rodzaju szkła, można zarówno kupić drzwi szklane w cenie drzwi drewnianych, jak i drewnopodobnych.

śr. ocena 5 / głosów 2