Okna bez smug – kilka sposobów na pielęgnację

Mycie okien bywa uciążliwe, ale jest konieczne, jeżeli zależy nam na tym, aby wnętrze było pełne słonecznego światła i higieniczne. Lśniące, czyste szyby to ideał, ale na drodze w dążeniu do niego stoją smugi, które pojawiają się nawet wtedy, gdy stosujemy specjalne preparaty. Jest kilka sposobów na okna bez smug. Jeżeli jeszcze nie wiesz, jak to osiągnąć, koniecznie czytaj dalej!

mycie-okien

Nie tylko płyn do mycia szyb – czym jeszcze można umyć okna?

Jeżeli zainwestowałeś w dobrej jakości okna, np. od Plastixal, chcesz o nie zadbać jak najlepiej. Najczęściej do mycia okien wybierasz więc specjalne preparaty. Ich producenci deklarują, że z pomocą tych środków uzyskamy idealnie czyste okna bez smug. Niestety, te deklaracje rzadko mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Preparat to zaledwie jedna składowa i nie przesądza o efektywności mycia okien. Równie ważne są też materiały, którymi rozprowadzamy ten środek, a także technika, jaką to robimy. Znaczenie ma nawet pora dnia! Mycie okien nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać.

Nie trzeba wcale inwestować w drogi płyn do mycia szyb, aby efekty były olśniewające. Jeżeli akurat skończy ci się ten środek albo chcesz wypróbować inne rozwiązania, godne polecenia są:

  • Płyn do mycia naczyń. Doskonale radzi sobie on z tłuszczem na naczyniach i sprawia, że szklanki lśnią, dlaczego więc tak samo nie miałoby być z szybami?
  • Sok z cytryny – wystarczą 4 łyżki na 2,5 litra wody. Kwaśne substancje nabłyszczają gładkie powierzchnie, a ponadto mają delikatne właściwości bakteriobójcze.
  • Ocet – działa dokładnie tak samo, jak cytryna. W taki sam sposób można zastosować też denaturat albo amoniak, z tą różnicą, że dwa ostatnie preparaty rozcieńczamy w innych proporcjach: na 3 litry wody przypada 1 łyżka denaturatu lub amoniaku.

Triki zapobiegające powstawaniu smug

W zapobieganiu smugom pomocne jest polerowanie okien określonymi materiałami. Sprawdzają się tu doskonale… stare gazety i rajstopy! Są jednak dwa warunki: papier gazetowy musi być miękki, a rajstopy wykonane z nylonu. Okazuje się, że farba drukarska, którą pokryty jest papier gazetowy, zapobiega zaciekom, a w konsekwencji – smugom. To zdecydowanie tańsza alternatywa dla papierowych ręczników (które skądinąd też doskonale się sprawdzają przy myciu szyb!). Nylon z kolei usuwa już powstałe smugi.

Jeżeli nie chcesz, aby opady deszczu zrujnowały efekt, możesz dodać do wody nieco gliceryny. Zapobiegnie ona osadzaniu się zanieczyszczeń, dzięki czemu będzie można myć okna rzadziej. Gliceryna utrudnia także tworzenie się smug po deszczu.

Na mycie okien wybierz pochmurny dzień, wczesny poranek albo wieczór. Pora dnia jest istotna, bo intensywne słońce przyspiesza wysychanie szyb, co jest jedną z przyczyn tworzenia się smug.

śr. ocena 5 / głosów 5