Pielęgnacja roślin ozdobnych

Rośliny ozdobne cieszą się niesłabnącą popularnością. Można je spotkać w niemal każdym ogrodzie. By przetrwały jak najdłużej, trzeba jednak poświęcić im odpowiednio dużo uwagi. Nawożenie, nawadnianie, przycinanie to tylko część obowiązków, które spoczywają na właścicielu roślin ozdobnych. Zobacz, jak właściwie je pielęgnować, by upiększały twój ogród, a nie szpeciły.

Do roślin ozdobnych możemy zaliczyć zarówno te jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie, jak i drzewa oraz krzewy. Spełniają rolę dekoracyjną. Mogą mieć ciekawe kwiaty, liście, owoce albo zabarwienie. Ich pięknem nie nacieszysz się jednak zbyt długo, jeżeli nie zadbasz o właściwą pielęgnację.

Nawożenie, nawadnianie, mulczowanie

Zapewnij swoim roślinom odpowiednie nawozy do silnego wzrostu. Na rynku dostępnych jest wiele produktów do wyboru. Weź pod uwagę nie tylko ich cenę, ale przede wszystkim zawartość składników odżywczych. Każda roślina ma inne potrzeby.

Rośliny ozdobne, tak jak i inne, powinieneś podlewać rzadziej, ale obficie. Dzięki temu woda dotrze do głębszych warstw gleby i rośliny będą mogły czerpać ją dłużej. Błędem jest podlewanie często i mało. Ilość wody zależy od rodzaju rośliny i gleby, w której jest zasadzona. Przyjrzyj się, czy kwiaty, krzewy lub drzewa nie wykazują objawów odwodnienia. Każde więdnięcie lub żółknięcie to wskazówka, że trzeba je podlać. Latem najlepiej robić to rano lub wieczorem.

Ważnym zabiegiem jest też mulczowanie, czyli pokrywanie gleby wokół rośliny materią organiczną. Zmniejsza ono parowanie wody, ogranicza wzrost chwastów i zapobiega erozji – podpowiada ekspert z Gospodarstwa Szkółkarskiego w Kijanach.

Stabilizacja i przycinanie

Używaj słupków, by wspierać wyższe rośliny. Ochronisz je tym samym przed silnym wiatrem i ulewnym deszczem. Bez wsparcia mogą łatwo opaść na ziemię.

Pamiętaj o przycinaniu, które pomaga utrzymać kształt oraz usunąć martwe lub chore gałęzie. Przerzedzanie przynosi korzyści wielu roślinom ozdobnym, zwiększając cyrkulację powietrza i zachęcając do wzrostu.

Zapobieganie chwastom i zwalczanie szkodników

Pozbywanie się chwastów to kolejny element pielęgnacji roślin ozdobnych. Chwasty mogą konkurować z roślinami o wodę i składniki odżywcze w glebie. Jednym ze sposobów zapobiegania im jest wspomniane już mulczowanie. Pomoże też pielenie, a w ostateczności środki chemiczne.

Odpowiednia pielęgnacja zachęca rośliny do wzrostu i utrzymuje je w dobrej kondycji, co zmniejsza szanse na uszkodzenie przez szkodniki i choroby. Warto jednak być czujnym i sprawdzać, czy nie powstają jakieś przebarwienia albo dziury w liściach. Jeśli się pojawią trzeba będzie zastosować leczenie odpowiednimi środkami.

Po wykonaniu tej ciężkiej pracy nie zapomnij odebrać nagrody! Ozdobne drzewa i krzewy zapewnią ci latem upragniony cień. Z kolei bukiet z świeżo ciętych kwiatów rozjaśni dzień każdego domownika.

śr. ocena 5 / głosów 5