Porównanie powłok lakierniczych

W celu zabezpieczenia elementów metalowych przed korozją i nadania im wymaganego  koloru, struktury i stopnia połysku, należy pokryć elementy odpowiednią farbą. Powszechnie stosowane są dwie metody lakierowania: malowanie proszkowe oraz malowanie mokre. Ze względu na skuteczność i trwałość oraz aspekt ekologiczny przybliżymy Państwu metodę lakierowani proszkowego.

powloki lakiernicze

Malowanie proszkowe

Metoda ta nazywana jest również malowaniem na sucho. Lakier w postaci proszku o naelektryzowanych cząstkach rozpyla się przy użyciu specjalnych pistoletów. Cząsteczki substancji trzymają się powierzchni malowanego przedmiotu właśnie dzięki siłom elektrostatycznym. Następnie pokryty farbą proszkową obiekt podgrzewa się do temperatury od 180 do 200 stopni. Pod wpływem ciepła farba ulega polimeryzacji („topi się”) i bardzo dobrze wiąże się z metalem.  Lakierowanie proszkowe ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala w bardzo krótkim czasie pomalować duże elementy metalowe. Lakier jest trwały i zapewnia wysoką ochronę przez korozją i zmianami temperatury oraz zapewnia dużo większą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi niż malowanie „na mokro”. Malowanie proszkowe może być stosowane również jako metoda malowania dekoracyjnego ze względu na dostępną ilość struktur. Znajduje zastosowanie w malowaniu takich elementów, jak metalowe ogrodzenia, schody, balustrady, części pojazdów, obudowy maszyn, meble, drobne akcesoria oraz wiele innych. Profesjonalne malowanie proszkowe znajdziemy w ofercie firmy Kompresjan.

Malowanie mokre

Jest najpowszechniejszą metodą aplikacji farby. Do pokrycia elementów używa się ciekłej farby jedno- lub dwuskładnikowej. Trwałość tej powłoki jest nieporównywalnie mniejsza od powłoki proszkowej. Minusy tej metody można dostrzec przede wszystkim w takich aspektach, jak odporność na chemikalia, zmienną temperaturę czy uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, powłoki wykonywane metodą malowania mokrego szybciej matowieją. Farby mokre wymagają dodatku rozpuszczalników, co ze względu na swoją szkodliwość ma negatywny wpływ nie tylko na środowisko, ale i organizm człowieka.