Poziome czy pionowe – jakie żaluzje wybrać?

Spośród dostępnych obecnie na rynku zasłon okiennych możemy wybrać między innymi żaluzje. Stanowią one bardzo praktyczne rozwiązanie. Umożliwiają w szybki i łatwy sposób regulację ilości światła słonecznego, które wpada przez okna do naszych pomieszczeń. Możemy wybrać żaluzje pionowe lub poziome. Na które się zdecydować? Przeczytaj i sprawdź.

Żaluzje poziome

Żaluzje poziome to rozwiązanie, które znane jest od lat i nieustannie cieszy się dużym zainteresowaniem. Są one najczęściej produkowane z takich materiałów jak aluminium oraz drewno. Obecnie bardzo popularne są żaluzje poziome drewniane. Żaluzje, wykonane z wysokiej jakości drewna, wyróżniają się bowiem wysoką trwałością oraz dużą estetyką. Dzięki drewnu, łączą one w sobie klasyczny i elegancki wygląd z niepowtarzalnym stylem, charakterystycznym dla produktów, wykonanych z materiałów naturalnych. A zatem idealnie sprawdzą się zarówno w domu prywatnym, jak i w biurze.

Bez względu na użyty do ich produkcji materiał, żaluzje pionowe nie stwarzają najmniejszych problemów w procesie czyszczenia. Łatwo i szybko można regulować wpadające do pomieszczenia światło słoneczne. Wystarczy jedynie ustawić lamelki żaluzji pod odpowiednim kątem. A zatem regulacja ilości światła naturalnego może nastąpić bez konieczności odsłaniania całego okna.

Żaluzje poziome montowane są w sposób, który sprawia, iż okno wraz z nimi stanowi uzupełniającą się całość. Dodatkowo możemy wybrać żaluzje w kolorystyce, która będzie odpowiadała wystrojowi naszego wnętrza. Obecnie producenci oferują bowiem całą gamę barw. Co istotne nie dotyczy to jedynie samych aluminiowych listewek. Żaluzje wykonywane są w wybranej przez nas barwie całościowo, a zatem wraz ze sznurkami, listwami górnymi oraz dolnymi, a także drabinkami.

Na koniec warto dodać, że dzięki prostocie swej konstrukcji, żaluzje poziome, to rozwiązanie, które sprawdzać się będzie przez długie lata.

Żaluzje pionowe

Żaluzje pionowe, nazywane również wertykalnymi lub określane po prostu jako „verticale”, stanowią drugi, obok tradycyjnych – poziomych, dostępny rodzaj żaluzji. Skutecznie zabezpieczają pomieszczenie przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Mogą rozpraszać wpadające do wnętrza światło lub je zaciemniać. To zaś pozwala nam na łatwą regulację ilości światła. Ponadto w przypadku żaluzji pionowych istnieje możliwość rozsuwania ich na różne sposoby, a mianowicie w lewo, w prawo, do środka i od środka. Verticale, z uwagi na swoje właściwości, świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach biurowych.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca z firmy FORMELANA z Kalisza, która specjalizuje się między innymi w produkcji różnego rodzaju zasłon okiennych:

Verticale, czyli żaluzje pionowe, najczęściej wykorzystujemy jako osłonę dużych przeszklonych powierzchni, które charakterystyczne są dla m.in. dla architektury nowoczesnej. Bardzo często wykorzystywane są one w biurach lub innych pomieszczeniach użyteczności publicznej. W biurach świetnie sprawdzają się także w roli przegrody pomieszczenia, a czasami nawet zastępują drzwi.

Żaluzje pionowe to ciekawa alternatywa dla żaluzji poziomych oraz innych zasłon okiennych takich jak np. firany. Dlatego też zaczynają one gościć również w domach prywatnych. Ze względu na różnorodność tkanin możemy je zastosować właściwie w każdym pomieszczeniu.

Jeśli skorzystamy z opcji łączenia kilku kolorów lameli, nasze żaluzje pionowe mogą również stanowić bardzo efektowną i oryginalną dekorację, która z pewnością sprawi, iż wnętrze naszego biura, gabinetu lub domu nabierze wyjątkowego charakteru.

Na koniec warto dodać, że większość tkanin, z których produkowane są żaluzje pionowe, można wielokrotnie prać.

śr. ocena 5 / głosów 5