Jak przygotować materiał do druku

Podstawy DTP to ogół czynności, które powinniśmy wykonać, zanim prześlemy nasz plik do drukarni. Etap ten zaczyna się już w momencie przygotowywania tekstów, zdjęć i innych materiałów do publikacji. Po zebraniu wszystkich materiałów musimy przygotować tzw. makietę publikacji. Kiedy tworzymy nowy dokument, musimy określić nie tylko format strony, ale także wszystkie marginesy i spady. Co warto wiedzieć o przygotowywaniu materiałów do druku?

Spady i przestrzeń CMYK

Zakładając, że tekst jest kierowany do osób początkujących, wyjaśnimy na początku, czym właściwie są spady. Spady to obszar zadrukowany, który wychodzi poza format docelowy. Gwarantuje on nam, że po docięciu nie będzie świecił niezadrukowany brzeg strony. To zwykle około 2-3 mm. Jeśli obszar zadruku nie dochodzi do brzegów strony, ponieważ drukujemy np. tekst, który ma marginesy, spady możemy określić na 0 mm. Kiedy tworzymy pusty dokument, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy przestrzeń mieszania przezroczystości jest ustawiona na „Dokument CMYK”. Określamy profile kolorów programu, by mieć pewność, że to, co zobaczymy na wydruku, będzie zgadzało się jak najbardziej z tym, co widzimy na monitorze. W większości najbardziej popularnych programów musimy wejść w zakładkę „Edycja” w menu i następnie w „Ustawienia kolorów”.

Jeśli nasz monitor jest skalibrowany, wybieramy swój profil w miejscu, gdzie określona jest przestrzeń robocza. Bardzo istotne jest rozplanowanie wszystkich elementów na poszczególnych stronach na etapie tworzenia makiety – dowiadujemy się w drukarni AAPrint z Katowic. Dotyczy to wszystkich projektów, od prostych ulotek do obszernych folderów reklamowych.

Strona wzorcowa i projektowanie

Jeśli na kolejnych stronach naszej publikacji umieszczamy powtarzające się elementy, warto rozpocząć od tzw. strony wzorcowej. W przypadku publikacji bardzo obszernych, stron wzorcowych możemy mieć kilka. Definiujemy formatowanie dla poszczególnych elementów, dzięki czemu nie musimy za każdym razem ręcznie zmieniać parametrów, na przykład czcionek. Najważniejsza jest dla nas treść, w drugiej kolejności elementy graficzne, zwłaszcza jeśli przygotowujemy projekt dla klienta. Warto zapoznać się z podstawami typografii. Zwracamy uwagę na to, by wiersze na sąsiadujących stronach znajdowały się na tym samym poziomie, dbamy o „światło” między zdjęciami, ilustracjami, a tekstem. Plik przygotowany do druku powinien znajdować się w formacie PDF, jeśli nasz program daje nam taką możliwość, ustawiamy jakość drukarską pliku. Jeśli mamy wątpliwości co do rozdzielczości pliku, skorzystajmy z podstawowego wzoru: DPI=25000:(a+b), gdzie DPI to rozdzielczość bitmapy, a i b to boki wydruku. Wzór ten dotyczy przede wszystkim wydruków wielkoformatowych. Przy mniejszych formatach wyniki są zawyżone, więc zakładamy maksymalnie 300DPI. Odpowiednio przygotowany materiał do druku to zawsze lepsza jakość, o czym bezwzględnie należy pamiętać.