Rękawice robocze – jak wybrać?

Rękawice robocze to jeden z ważniejszych elementów stroju roboczego. Powinny nie tylko zapewniać ochronę, ale i komfort. Ich wybór uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju prac, do których będziemy ich używali, ale nie tylko. Równie ważna jest wygoda; nieodpowiednio dobrane będą powodowały otarcia oraz nadpotliwość dłoni, przez co praca będzie znacznie bardziej utrudniona. Jak zatem wybrać rękawice robocze?

rekawice-robocze

Zanim przejdziemy do klasyfikacji rękawic, zwróćmy uwagę na kilka ogólnych kryteriów wyboru. Po pierwsze pamiętajmy, że pod względem użytkowym, rękawice cienkie będą lepsze od grubych. Zapewnią lepszy chwyt, są lżejsze orz wygodniejsze. Ponadto zwracajmy baczną uwagę na to, czy rękawice robocze wykonane są z odpowiednich, atestowanych materiałów. Na końcu zadajmy sobie pytanie, czy wybrane rękawice ochronią ich użytkownika przed wszystkimi rodzajami zagrożeń, występującymi na danym stanowisku pracy. Przyjrzyjmy się teraz klasyfikacji rękawic.

Klasa I

Rękawice robocze klasy pierwszej chronią przede wszystkim przed lekkimi urazami mechanicznymi, takimi jak zdarcie naskórka czy skaleczenia. Nie muszą spełniać wygórowanych norm jakościowych i przeznaczone są głównie do prac domowych lub związanych z utrzymaniem czystości, chroniąc przed oddziaływaniem delikatnych środków chemicznych. Pamiętajmy, że w ich przypadku granica ochrony przed wysoką temperaturą to około 50°C.

Klasa II

Tego typu rękawic używa się w pracy o średnim ryzyku; w przemyśle jest to minimalna klasa dopuszczanych rękawic. Chronią przed urazami mechanicznymi, takimi jak zranienia czy skaleczenia, a także przed ścieraniem, przecięciem, przekłuciem oraz rozdarciem. Ten typ rękawic posiada dodatkowe oznaczenia w postaci piktogramu oraz następujących po nim czterech cyfr. Każda z nich jest wskaźnikiem odporności na dane zagrożenie. Szeroki wybór rękawic roboczych tej oraz pozostałych klas znajdziemy w ofercie firmy AGRO HURT, będącej wiodącym dystrybutorem pasów klinowych oraz wyrobów techniczno-gumowych.

Klasa III

Klasa III to rękawice robocze specjalistyczne, których konstrukcja zabezpiecza użytkownika przed nieodwracalnymi uszkodzeniami ciała oraz śmiertelnymi zagrożeniami, takimi jak skutki wysokiego napięcia, promieniowania, działania czynników chemicznych oraz skrajnie wysokich lub niskich temperatur.

Wybierając rękawice zawracajmy zatem uwagę na ich jakość oraz solidność wykonania, są one bowiem gwarantem naszego bezpieczeństwa w czasie pracy.

śr. ocena 5 / głosów 5