Rodzaje bram garażowych

Brama garażowa to jeden z najważniejszych elementów wykończenia budynku. Dobra brama powinna cechować się solidnością – być funkcjonalna, bezpieczna i dopasowana do wyglądu elewacji. Producenci bram nie ustają w wysiłkach, oferując coraz nowocześniejsze rozwiązania konstrukcyjne, z zaawansowanymi systemami automatyki do bram włącznie. Poniżej prezentujemy główne rodzaje bram garażowych, dostępne w ofertach sprzedaży.

brama-garazowa

Bramy uchylne i rozwierne

Bramy zamykane uchylnie stanowią najpowszechniejszy model bram garażowych. Mimo to, wiążą się z nim pewne znaczące ograniczenia. Konieczność otwierania skrzydła bramnego (tj. jego wysuwania na zewnątrz) wymusza posiadanie odpowiedniej, wolnej przestrzeni przed garażem. Gdy nią nie dysponujemy, brama raczej nie nada się do swobodnego użytkowania. Nawet jeśli montaż się powiedzie, konstrukcja będzie stwarzać wrażenie zbędnej ciasnoty. To samo zastrzeżenie dotyczy również bram rozwiernych, które składają się z dwóch skrzydeł otwieranych na zewnątrz. W chwili obecnej, na korzyść bram uchylnych oraz rozwiernych przemawia przede wszystkim niska cena ich wykonania i montażu. Podstawowe modele rzeczonych konstrukcji bramnych można zamówić w dość wielu warsztatach rzemieślniczych.

Bramy segmentowe

Bramy segmentowe to realizacje otwierane od góry bądź też od boku, które przesuwają się w jednej płaszczyźnie. Nie wychodzą poza obrys elewacji garażu, zatem nie zagarniają zbędnej przestrzeni. Z powodzeniem można je stosować w miejscach z krótkim podjazdem oraz w garażach z bezpośrednim wyjazdem na ulicę. Dodatkową przewagę segmentówek nad ich uchylnymi odpowiednikami stanowi większa szczelność konstrukcji – idealna do garaży z ogrzewaniem. Jedyne z czym trzeba się liczyć przy wyborze bramy typu segmentowego, to konieczność montażu prowadnicy. Zajmuje ona nieco przestrzeni w garażu – przy suficie lub ścianie bocznej. Sporym asortymentem bram tego typu dysponuje poznańska firma Variant.

Bramy rolowane

Bramy rolowane, z uwagi na swoją nowoczesną konstrukcję, cieszą się coraz większą popularnością właścicieli posesji. Idea ich działania jest bardzo podobna do rolet okiennych.

Bramy typu rolowanego zawsze są zaopatrzone w odpowiedni napęd elektryczny. Zajmują jeszcze mniej miejsca niż bramy segmentowe. Do montażu bębna bramnego wystarcza jedynie niewielka przestrzeń między krawędzią otworu wjazdowego, a stropem. Alternatywę stanowi montaż bębna na zewnątrz, w dobranej kasecie – objaśnia specjalista firmy Variant.

Bramy rolowane stanowią doskonały przykład bram nowoczesnych, które podobnie jak bramy segmentowe cechują się uniwersalnością i można je dostosować do garażu każdego typu. To znacznie więcej, niż są w stanie oferować standardowe bramy uchylne i rozwierne.

śr. ocena 5 / głosów 6