Rodzaje i zastosowanie łyżek do przenoszenia materiałów

Maszyny z łyżkami do przenoszenia różnego rodzaju materiałów są wykorzystywane nie tylko na budowach. Są pomocne także przy pracach ogrodowych, pracach w gospodarstwach rolnych, w zakładach produkcyjnych, magazynach, czy na różnego rodzaju składowiskach. Wybór maszyn spalinowych i elektrycznych na rynku jest dziś naprawdę szeroki – podobnie jak i wybór samych łyżek. Jakie mamy rodzaje łyżek do przenoszenia materiałów i co je charakteryzuje?

Łyżki standardowe i łyżki do materiałów lekkich

W naszym artykule przyjrzymy się łyżkom do przenoszenia materiałów, które ma w swojej ofercie firma Avant. Omawiane łyżki zostały zaprojektowane do nowych ładowarek, które weszły na rynek w styczniu 2016 roku. Łyżka standardowa jest skonstruowana w taki sposób, by operator widział jej przednią krawędź z siedzenia kierowcy. Dzięki temu ładowanie i opróżnianie łyżki staje się wygodniejsze i szybsze. Łyżka ma duży zakres pochylenia, co również ułatwia prace. Podobnie jest z łyżką standardową HD, która dedykowana jest do bardziej wymagających prac ziemnych, magazynowania i pryzmowania materiału. Operator również widzi dolną krawędź łyżki ze swojego fotela, a dzięki temu, że w łyżce nie ma płyt wzmacniających wewnątrz, napełnianie i opróżnianie jej jest prostsze. Obie łyżki dostępne są z krawędzią prostą i zębatą.

Łyżki do materiałów lekkich, łyżki 4 w 1, łyżki wysokiego załadunku

Łyżki do materiałów lekkich są przeznaczone do ładowania np. śniegu, czy zboża. Jak mówi nam przedstawiciel Grupy Jackonet z Mińska Mazowieckiego, w łyżce do materiałów lekkich krawędzie są dłuższe i wyższe niż w łyżce standardowej. Zwiększa to oczywiście efektywność pracy tym narzędziem. Dzięki temu, że tylna ściana jest wysoka, materiał nie zsuwa się z łyżki. Łyżki do materiałów lekkich dostępne są także w wersji XL o pojemności nawet do 900 l. Kolejne rozwiązanie to łyżka 4 w 1, która może być używana jako normalna łyżka, spychacz, równiarka lub chwytak. Łyżka otwiera się za pomocą dwóch siłowników hydraulicznych, które są zlokalizowane w jej tylnej części. Następne narzędzie to łyżka wysokiego załadunku, która świetnie nadaje się do załadunku lekkich i luźnych materiałów na przykład na przyczepę samochodu.

Łyżki z chwytakami i łyżki wyrównujące

Do przenoszenia gałęzi, wiórów, kompostu, słomy itd. polecane są łyżki z chwytakami zębowymi. Narzędzia to łączą w sobie łyżkę standardową i chwytak. Inne wszechstronne narzędzie to łyżka z podwójnym chwytakiem do rozbiórek. Narzędzie to dedykowane jest do przewozu odpadów z rozbiórek, czy materiałów budowlanych. Na placu rozbiórki i na placu budowy może się również przydać łyżka wyrównująca. Nie jest to co prawda łyżka do przenoszenia materiałów, jednak warto o niej na koniec wspomnieć, ponieważ stanowi uzupełnienie omawianych narzędzi do ładowarek.

śr. ocena 5 / głosów 5