Rodzaje kosiarek

Zadbany, idealnie przystrzyżony trawnik potrafi być równie efektowny, jak wypielęgnowany ogród. Wymaga to jednak sporo wysiłku. Decydując się na dobrą kosiarkę, można przyspieszyć i usprawnić regularną pracę nad pięknym trawnikiem. Na rynku jest wiele typów kosiarek. Poznaj rodzaje tych urządzeń, aby wybrać takie, które najlepiej sprawdzi się na Twoich terenach zielonych.

Rodzaje kosiarek

Elektryczna czy spalinowa?

Jednym z najważniejszych kryteriów, które powinny decydować o wyborze kosiarki, jest jej zasilanie. Mamy do wyboru m.in. urządzenia z silnikami elektrycznymi oraz spalinowymi. O to, przy jakich zastosowaniach sprawdzi się każdy z tych typów kosiarek, zapytaliśmy specjalistę z firmy Kerpol Karcher Center.

To, czy sprawdzi się u nas lepiej kosiarka elektryczna, czy też spalinowa, zależy od powierzchni, na jakiej urządzenie będzie pracować. Do małych i średnich trawników, o powierzchni do 500 m2, wystarczająca będzie elektryczna. Przy większym obszarze koszenia zalecałbym kosiarkę spalinową.

Oba te typy urządzeń mają swoje mocne strony. Kosiarki elektryczne są znacznie lżejsze i cichsze, tańsze w zakupie i w eksploatacji. Nie trzeba też pilnować tego, aby zawsze było do nich paliwo. Z kolei kosiarki spalinowe odznacza się większą mobilnością i wygodą użycia, bo nie potrzebują przewodu. Mają większą moc i lepiej radzą sobie z wysoką trawą oraz nierównościami terenu.

Co zrobić ze skoszoną trawą?

Druga ważna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę, kupując kosiarkę, to to, gdzie wyląduje skoszona trawa. Do wyboru mamy kosiarki z wyrzutem bocznym lub tylnym. Można także wybrać kosiarkę, która mieli trawę, a drobne ścinki pozostawia na trawniku, gdzie nawożą one glebę, nie psując jednocześnie jego estetyki.

Kosiarki z wyrzutem tylnym są wyposażone w kosze, które trzeba regularnie opróżniać, co może się okazać kłopotliwe szczególnie na dużych trawnikach. Z kolei przy wyrzucie bocznym trawa opada na ziemię po jednej ze stron kosiarki. Trzeba więc zachować odpowiedni kierunek koszenia, a po skończonym strzyżeniu zgrabić pozostałości, co wydłuża pracę. Wydaje się, że kosiarki mielące są najwygodniejszym i najbardziej nowoczesnym rozwiązaniem – zmielona trawa nie musi być usuwana, ale pozostaje niewidoczna i w naturalny sposób nawozi rosnące źdźbła, aby trawnik był jeszcze piękniejszy.

Niezależnie od tego, jak duży jest nasz trawnik i na jaki system zasilania oraz usuwania pozostałości się zdecydujemy, warto wybrać kosiarkę odznaczającą się wysoką jakością wykonania. Dzięki temu pielęgnowanie trawnika stanie się przyjemniejsze, a urządzenie długo nam posłuży.