Rodzaje lamp solarnych

Lampy solarne to rodzaj oświetlenia zewnętrznego, który do pracy potrzebuje darmowej i niewyczerpanej energii pochodzącej ze słońca. Z uwagi na niskie koszty i dużą różnorodność ta metoda przystrajania ogrodów zyskała wielu zwolenników, co dało podłoże do dalszego rozwoju i tworzenia nowych rodzajów lamp solarnych.

Po co mi lampy solarne?

Lampy solarne pojawiły się w ogrodach i dziś pełnią w nich różnorodne funkcje. O to, w jaki sposób klienci korzystają z ogrodowego oświetlenia solarnego, zapytaliśmy w sklepie Aurora Garden.

Pomysły klientów są niemal nieograniczone – mówi nasz rozmówca. – Staramy się im sprostać, stale poszerzając ofertę. Bardzo popularne są lampy solarne umieszczane wzdłuż ogrodowych alejek. Pięknymi ozdobami są łańcuchy solarne, którymi można opleść drzewo albo przeciągnąć je wzdłuż altany ogrodowej.

Lampy solarne mają więc dwojaką funkcję. Z jednej strony sprawiają, że ogród staje się ciekawszy, bardziej urozmaicony i atrakcyjny wizualnie, a z drugiej – oświetlenie umożliwia korzystanie z niego nawet w nocy.

Jakie lampy solarne mamy do wyboru?

Na ogromne zainteresowanie klientów lampami solarnymi do ogrodu rynek natychmiast zareagował i obecnie w sklepach możemy znaleźć mnóstwo rodzajów lamp solarnych różniących się między sobą przede wszystkim zastosowaniami i sposobem montażu, ale też stylistyką.

Cztery najważniejsze grupy to:

  • lampy solarne LED (słupki i reflektory),
  • kinkiety solarne LED,
  • lampy solarne wiszące LED (łańcuchy i latarnie),
  • ogrodowe ozdoby solarne LED.

O ile trzy pierwsze grupy łączą w sobie funkcje praktyczne i estetyczne, o tyle podstawowym zadaniem ozdób solarnych LED jest przede wszystkim poprawa i urozmaicenie wyglądu otoczenia. Przybierają one fantazyjne kształty, np. różnego rodzaju kwiatów, ptaków czy też abstrakcyjnych geometrycznych form, które po zmroku świecą, odmieniając wygląd ogrodu i czyniąc go nieco bardziej magicznym.

Pozostałe lampy solarne również mogą stanowić ozdobę, jednak w pierwszej kolejności mają rozpraszać mrok i sprawiać, że spędzanie czasu w ogrodzie po zmroku jest przyjemne i bezpieczne. Służą więc do oświetlania ogrodowych alejek, tarasu, ścian domu, schodów, wejścia, bramy i innych kluczowych miejsc. Mogą też stanowić samodzielną ozdobną kompozycję, co doskonale sprawdzi się szczególnie w nowocześnie urządzonych ogrodach.

Zewnętrzne oświetlenie solarne jest chętnie wykorzystywane nie tylko w przydomowych ogrodach, ale też w lokalach gastronomicznych oferujących swoim klientom spędzanie czasu na wolnym powietrzu. Przyozdobiona świecącym łańcuchem korona drzewa czy światła rozpostarte nad głowami gości tworzą niesamowity klimat i z daleka przyciągają uwagę przechodniów.