Rodzaje odzieży roboczej

Odzież robocza to taka, która ma zabezpieczać pracownika przed różnego rodzaju czynnikami niezagrażającymi jego zdrowiu. Służy, między innymi, do zastępowania jego prywatnych ubrań, aby przypadkowo nie uległy one zabrudzeniu lub zniszczeniu. Odzież roboczą często błędnie nazywa się ochronną, choć różnice między jednym a drugim rodzajem są znaczące. Przedstawiamy rodzaje odzieży roboczej.

Zastosowanie i rodzaje odzieży roboczej

Odzież roboczą stosuje się do zastępowania prywatnej garderoby pracowników. Przeznaczona jest do wykonywania prac, w których pracownicy są narażeni na ubrudzenie się substancjami nieszkodliwymi dla zdrowia, gdy występują czynniki mogące przyspieszać niszczenie odzieży, oraz gdy konieczne jest osiągnięcie specjalnej czystości produktu powstającego w danym zakładzie.

Odzież robocza, którą stosuje się na wolnym powietrzu występuje zarówno w wersji nieocieplanej, letniej, jak i ocieplanej, zimowej. Uwzględniając rodzaj ich wykonania i zastosowania, do ubrań roboczych zaliczają się:

 • koszule,
 • koszulki,
 • bluzy,
 • kombinezony,
 • spodnie,
 • kamizelki ostrzegawcze,
 • fartuchy,
 • kurtki, płaszcze,
 • kapelusze,
 • berety,
 • czapki z daszkiem.

Do odzieży roboczej zaliczamy także odzież promocyjną lub reklamową, która ma kojarzyć się odbiorcom z konkretną branżą. Taką odzież noszą chociażby pracownicy obsługi klienta lub służby zdrowia. Co więcej, za odzież roboczą uznaje się również odzież jednorazową, do krótkiego stosowania.

Odzież robocza – z czego powstaje?

Materiały, z których powstaje odzież robocza mają ogromny wpływ na jej wytrzymałość oraz wygodę użytkowania.

W produkcji tego typu odzieży wykorzystuje się bardzo wytrzymałe materiały tworzone z czystej bawełny lub jej mieszanki z tworzywami sztucznymi, takimi jak włókna poliestrowe i poliamidowe. Ubrania robocze powstają także z tkanin, takich jak polar, flanela, płótno, ortalion, stylon i torlen – wyjaśnia ekspert reprezentujący Hurtownię Ella z Lublina.

Komfort noszenia odzieży roboczej w dużej mierze zależy od techniki zszycia i gramatury materiału. W celu udoskonalania tych ubrań, coraz częściej wykorzystuje się do ich tworzenia nowoczesne technologie. Najlepszej jakości ubrania robocze wykonywane są więc z tkanin ułatwiających cyrkulację powietrza i wchłanialność potu, dzięki którym ciało jest suche, a skóra może oddychać. Ponadto, w miejscach, które narażone są na uszkodzenia, tego typu ubrania posiadają dodatkowe wzmocnienia lub podwójny szew. Często wzbogacane są także o elementy poprawiające funkcjonalność, takie jak kieszenie, przegródki i uchwyty oraz cechują się oryginalnym wzornictwem.

Na rynku znaleźć można duży wybór odzieży roboczej, zarówno zwykłej, niezbyt kosztownej, jak i tej najwyższej klasy, dlatego każdy może dobrać odpowiednie ubranie względem własnych potrzeb.