Rodzaje osłon okiennych

Światło słoneczne jest nam bardzo potrzebne do codziennego funkcjonowania, czasem jednak może go być po prostu za dużo – szczególnie w okresie letnim, kiedy w pełnym słońcu nasze pomieszczenia nadmiernie się nagrzewają. Przed tym i wieloma innymi nieprzyjemnościami mogą ustrzec nas odpowiednio dobrane osłony okienne, które stanowią wyposażenie niemal każdego mieszkania.

Rolety wewnętrzne i zewnętrzne

Rolety wewnętrzne to najchętniej obecnie stosowane osłony okienne. Wynika to z ich licznych zalet – między innymi łatwości montażu, prostoty obsługi i bezawaryjności, a także stosunkowo niskiej ceny. Zasada działania standardowej rolety jest banalnie prosta. Przy użyciu mechanizmu sznurkowego powodujemy obrót rolki zamontowanej nad otworem okiennym lub bezpośrednio na ramie okna – dzięki temu materiał przyczepiony do rolki zwija się lub rozwija, w zależności od kierunku obrotu. Do produkcji rolet używa się materiałów różniących się pod względem nie tylko estetyki, ale i gramatury, co przekłada się na ich efektywność w blokowaniu światła słonecznego – im gęstszy materiał, tym lepiej chroni pomieszczenia przez światłem. Na rynku znajdziemy różnego rodzaju rolety. Typowe produkty z tej kategorii montowane są nad otworem okiennym – mniejsze modele, tak zwane minirolety można z łatwością zamontować na pojedynczych ramach okien. Świetnym rozwiązaniem są również rolety z prowadnicami, które utrzymują materiał w pozycji równoległej do płaszczyzny. Rolety zewnętrzne wykonywane są z kolei wytrzymałych tworzyw takich jak aluminium. Ich głównym zadaniem jest ochrona okna przed ewentualnym włamaniem. Przy okazji blokują światło słoneczne i skutecznie chronią prywatność domowników.

Screeny

System roletowy Screen to alternatywa dla tradycyjnych rolet. Wyróżnia go wysoka estetyka, doskonale wpisująca się w stylistykę nowoczesnych domów i biur. Screen wykonywany jest z tkaniny odpornej warunki atmosferyczne, dlatego może być z powodzenie stosowany na zewnątrz budynku. Zastosowaniem systemu jest ochrona wnętrz przed promieniowaniem słonecznym powodującym nadmierne nagrzewania oraz ograniczenie widoczności pomieszczeń z zewnątrz.

Moskitiery

Od czasu do czasu warto otworzyć okna w mieszkaniu, by wpuścić do środka nieco świeżego powietrza. Na taką okazję czekają komary i inne owady, masowo rodzące się w okresie letnim. Najskuteczniejszym i jednocześnie całkowicie nieszkodliwym dla naszego zdrowia rozwiązaniem tego problemu jest montaż moskitier, czyli specjalnych siatek, powstrzymujących nieproszonych gości przed wtargnięciem do mieszkania. Dzisiejsze Moskitiery wykonywany są zazwyczaj z włókien nylonowych, które odznaczają się bardzo wysoką wytrzymałością i gęstością – dzięki temu zatrzymują nawet najdrobniejsze insekty. Nowością na rynku, oferowaną między innymi przez firmę Pendragon, są moskitiery antyalergiczne. Wykonane z siatki antypyłowej Poll-Tex moskitiery zatrzymują nie tylko owady, ale również pyłki roślin, wywołujące reakcję alergiczną. Dzięki temu możemy wietrzyć mieszkanie do woli, bez ryzyka, że dopadną nas objawy kataru siennego.

śr. ocena 6.7 / głosów 3