Rodzaje osuszaczy chłodniczych

Powszechnie wykorzystywane osuszacze chłodnicze to urządzenia zapewniające dużą wydajność i energooszczędność. Ich działanie pozwala na skuteczne odprowadzenie wilgoci z powietrza, co ma ogromny wpływ na działanie i eksploatację maszyn i narzędzi w różnego rodzaju warsztatach i przedsiębiorstwach. Przeczytaj, czym charakteryzują się osuszacze powietrza i jakie są ich rodzaje.

osuszacze-chlodnicze

Osuszacze chłodnicze

Osuszacze chłodnicze, nazywane także osuszaczami ziębniczymi to wydajne, energooszczędne i przyjazne środowisku urządzenia służące do zmniejszenia wilgotności powietrza za pomocą schładzania. Wiąże się to z wykorzystaniem efektu rosy, czyli skraplania się wody na zimnych powierzchniach. Ich działanie opiera się na dwóch wymiennikach ciepła: powietrze-powietrze i powietrze-zamrażanie.

Sprężone powietrze charakteryzuje się wysoką temperaturą i dużą zawartością pary wodnej. Osuszacz schładza je wstępnie w wymienniku ciepła powietrze-powietrze. W dalszej kolejności schładzanie następuje poprzez czynnik ziębniczy – freon. Powoduje to skroplenie wilgoci i oddzielenie się kondensatu wodno-olejowego, który następnie odprowadzany jest na zewnątrz. W dalszym etapie powietrze ponownie przechodzi przez wymiennik ciepła powietrze-powietrze – informuje nasz rozmówca reprezentujący firmę ASC Automatyka Systemów Chłodniczych.

Należy pamiętać, iż brak odpowiedniego uzdatniania sprężonego powietrza może wiązać się z wysokimi kosztami obejmującymi między innymi serwisowanie elementów instalacji czy też przerwanie pracy na skutek awarii urządzeń, dlatego istotne jest, aby zachować szczególną dbałość w tym względzie.

Rodzaje osuszaczy chłodniczych

Osuszacze chłodnicze możemy podzielić na dwa główne rodzaje. Są to:

  • osuszacze sprężonego powietrza – mają za zadanie usunąć wilgoć z powietrza znajdującego się pod ciśnieniem, a ich działanie wykorzystywane jest do uzdatniania powietrza, które wytwarzane jest przez sprężarki. Stosowane są w celu zapewnienia bezproblemowego działania i ochrony przed korozją i uszkodzeniem urządzeniom produkcyjnym oraz ich wyrobom finalnym. Osuszone powietrze wydłuża czas eksploatacji maszyn i zapobiega ich awariom, dba również o zachowanie wysokiej jakości i wyeliminowanie uszkodzeń używanych materiałów.
  • osuszacze powietrza atmosferycznego – to urządzenie stosowane przede wszystkim w miejscach wymagających stałej kontroli wilgotności powietrza, takich jak hale produkcyjne czy magazyny. Wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu, między innymi w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i energetycznym.
śr. ocena 5 / głosów 5