Rodzaje taśm stalowych

Taśmy stalowe wykorzystywane są w rozmaitych gałęziach przemysłu – zaczynając od budownictwa poprzez przemysł maszynowy i produkcję narzędzi, aż po motoryzacje oraz pakowanie towarów. Atutami taśm stalowych jest przede wszystkim ich wysoka wytrzymałość oraz odporność na zużycie.

Taśmy stalowe produkuje się z cienkiej blachy, którą walcuje się albo obrabia, w celu uzyskania podłużnych, wąskich arkuszy. Po wytworzeniu, taśma nawijana jest na szpule o różnej średnicy i wydajności (zależnej od grubości taśmy) albo cięta na fragmenty o określonej długości.

Pierwotnym zastosowaniem taśm stalowych było pakowanie ciężkich ładunków gabarytowych, takich jak drewno, rury czy profile stalowe. Jednak dzisiaj, są one stosowane w znacznie szerszym zakresie.

Obecnie taśmy stalowe to także elementy precyzyjnych mechanizmów i urządzeń, wykorzystywanych w różnych dziedzinach przemysłu. Mogą być wykorzystane w bardzo wielu urządzeniach i mechanizmach, m.in. w: układach napędowych, panelach elektrycznych, meblach, silnikach, grzejnikach oraz w wielu innych urządzeniach i produktach – wyjaśnia ekspert z gliwickiej firmy HAX-INOX specjalizującej się w detalicznej i hurtowej sprzedaży wyrobów hutniczych.

Rodzaje taśm stalowych dostępnych na rynku

Ze względu na rodzaj stali wykorzystanej do produkcji taśmy oraz sposób wytwarzania, wyróżniamy następujące rodzaje taśm stalowych – taśmy ze stali niskowęglowej; stali wysokowęglowej, stali stopowej oraz taśmy hartowane lub ze stali węglowej.

Taśmy ze stali niskowęglowej podlegają obróbce na zimno. Najczęściej spotykanym rodzajem takiej taśmy jest DC01. Producenci oferują różne twardości oraz rodzaje krawędzi taśm niskowęglowych, uzyskiwane przez cięcie standardowe, walcowanie, zaokrąglane po cięciu albo ostrzone przez walcowanie.

Taśmy ze stali wysokowęglowej są wytrzymałe odporne na kruszenie i na ścieranie. Ich największą wadą jest wrażliwość na korozje. Taśmy tego rodzaju mogą być zimnowalcowane lub hartowane. Dostarczane są przeważnie w kręgach albo pociętych kawałkach.

Taśmy ze stali stopowej bardzo często stosowane są do produkcji łożysk, łańcuchów, sprzęgieł, podkładek i pierścieni zabezpieczających. Dzięki zmienianiu dodatków stopowych, możemy wpływać na ich własności wytrzymałościowe oraz uzyskiwać specjalne własności chemiczne lub fizyczne.

Taśmy hartowane to rodzaj taśm stalowych poddawanych obróbce cieplnej poprawiającej ich właściwości wytrzymałościowe. Są twardsze, bardziej wytrzymałe na rozciąganie i mają wyższą granicę plastyczności oraz sprężystości niż inne taśmy. Taśmy hartowane doskonale sprawują się w maszynach, które poddawane są wielu cyklom pracy. Produkuje się z nich również podkładki oraz sprężyny.

Taśmy ze stali węglowej są wytrzymałe i cechuje je łatwość obróbki, (w porównaniu ze skomplikowanymi stalami stopowymi) obniżająca ich cenę. Stal ta może być łatwo ostrzona i jest odporna na ścieranie, co sprawia, że bywa stosowana jako materiał wsadowy do produkcji noży i ostrzy przemysłowych.