Rodzaje wag przemysłowych

Wagi jak wiadomo są to urządzenia służące do pomiaru ciężaru. Mogą być kategoryzowane w zależności od metody działania. Wtedy są to wagi dźwigniowe, sprężynowe, elektryczne, elektroniczne. Innym podziałem jest podział ze względu na przeznaczenie tychże. I tu pojawią się na przykład kuchenne, sklepowe, laboratoryjne i inne. Nas jednak dziś najbardziej interesują wagi przemysłowe i to tej grupie przyjrzymy się szczegółowo.

waga-przemyslowa

Spotykamy je właściwie w każdej gałęzi przemysłu i prawie żadna większa firma nie jest w stanie sprawnie bez nich funkcjonować, czy to w branży handlowej, wytwórczej, wydobywczej czy logistycznej. Jakie są typy wag występują w przemyśle?

Wagi samochodowe

Są montowane na stałe w miejscach, w których konieczne są pomiary ciężaru pojazdów. Tak intensywna eksploatacja jest bardzo dużym obciążeniem, dlatego budowane są z elementów stalowych lub stalowo-betonowych, aby zwiększyć ich trwałość.

Jedno z najczęstszych zastosowań to ważenie pojazdów ciężarowych w celu pobrania opłat, obliczania załadunku czy kontroli bezpieczeństwa dróg. Kolejne zastosowanie znajdują w miejscach, gdzie rodzaj sprzedawanego towaru utrudnia zważenie go osobno, waży się wiec go razem ze środkiem transportu. Jak sprawdziliśmy u jednego z polskich producentów wag P.P.U.H. WAGA istnieje możliwość spersonalizowania właściwie każdego z parametrów wagi (długości, zestawienia pomostów czy zakresów ważenia) w zależności od naszych potrzeb.

Wagi platformowe

Wagi platformowe to urządzenia, które charakteryzują się dużą nośnością, nawet do kilkunastu ton. Zastosowanie dla siebie znajdują wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba ważenia dużych ładunków, czyli w przemyśle, zakładach wytwórczych, dużych hurtowniach, czy skupach płodów rolnych.

Wagi hakowe

Stosuje się je tam, gdzie nie ma miejsca na ustawienie wagi platformowej, przy ważeniu towarów wielkogabarytowych, nieforemnych lub gdy waga musi być często transportowana. Ich stosunkowo prosta budowa sprawia, że wagi hakowe spotyka się w warsztatach samochodowych, rolnictwie, rybołówstwie oraz w hurtowniach i większych placówkach handlowych.

Wagi paletowe

Sprawdzą się w miejscach, gdzie przechowywane towary składuje się na paletach. Mają tę zaletę , że posiadają stosunkowo niewielki ciężar własny. Można ich używać jako wag mobilnych, a dodatkowe udogodnienia w postaci ręcznego uchwytu i rolek transportowych ułatwią przeniesienie w dowolne miejsce. Wszystkie typy wag paletowych możemy podzielić na te tylko do wewnętrznych potrzeb firmy lub te w wersji legalizowanej, czyli takiej która służy do celów handlowych, rozliczeń z kontrahentami czy obliczania podatków.

śr. ocena 5 / głosów 5