Rodzaje wyrobów hutniczych

Stal to zdecydowanie najpowszechniej wykorzystywany stop metali znany ludzkości. Stosuje się ją między innymi w branży budowlanej, a także w konstruowaniu maszyn, pojazdów oraz niezliczonej ilości innych produktów. Wytwarzane z niej produkty zbiorczo określa się mianem wyrobów hutniczych. Poznajmy ich rodzaje oraz potencjalne zastosowanie w przemyśle.

wyroby-hutnicze

Pręty żebrowane

Powszechnie wykorzystywane jako zbrojenie żelbetu – wzmocnionego betonu. Ich zadaniem jest zapewnieniem gotowemu materiałowi odpowiednich parametrów pod względem odporności na działanie naprężeń rozciągających i zginających. Żebra, którymi pokryta jest powierzchnia pręta mają za zadanie poprawienie jego przyczepności do struktury betony.

Dzięki temu pręt lepiej się trzyma betonu, nie jest narażony na przesuwanie się wewnątrz jego bryły – mówi przedstawiciel firmy Pak Steel – Należy pamiętać, że tylko wtedy, gdy pręt dotyka betonu, może przejmować działające na niego naprężenia.

Pręty żebrowane stosowane są między innymi do produkcji poziomych elementów betonowych, fundamentów, ław, etc.

Pręty gładkie

Podobnie jak pręty żebrowane mogą być stosowane do wzmacniania betonu, jednak ze względu na gładką powierzchnie nie gwarantują one tak dobre przyczepności. Ponadto mogą być stosowane jako elementy konstrukcyjne, stosowane między innymi w produkcji ogrodzeń, balustrad, mebli i wielu innych obiektów, wobec których wymaga się wysokiej wytrzymałości i stabilności kształtów.

Walcówka gładka i żebrowana

Mianem walcówki określa się pręty lub kształtowniki o bardzo małym w stosunku do długości przekroju poprzecznym, które – zgodnie ze swą nazwą – otrzymywane są w wyniku walcowania. Wykorzystuje się je między innymi w produkcji drutów oraz elektrod spawalniczych. Produkcja polega na przeciąganiu ich przez otwory o mniejszej średnicy, dzięki czemu otrzymuje się materiał o jeszcze mniejszym przekroju.

Mata zbrojeniowa

To rodzaj siatki wytwarzanej z drutów lub prętów, łączonych metodą zgrzewania. Podobnie jak pręty, wykorzystywane są do zbrojenia – w tym przypadku posadzek oraz innych dużych powierzchni. Ich zastosowanie znacząco przyspiesza proces wykonywana podłóg i zapewnia równomiernie rozłożenie sił nacisku.

Profile i kształtowniki

To szeroka grupa wyrobów hutniczych, stosowanych przede wszystkim w produkcji i branży budowlanej jako elementy konstrukcyjne i nośne. Profile mogą mieć konstrukcję otwartą lub zamkniętą, w zależności od planowane przeznaczenia. Wśród kształtowników panuje podziała na teowniki, dwuteowniki, zetowniki, ceowniki oraz kątowniki – ich nazwy pochodzą od kształtu przekroju poprzecznego.

śr. ocena 5 / głosów 5